Ultimátní průvodce výběrem venkovního bazénu – jak vybrat ideální venkovní bazén?

Venkovní bazén je dnes u rodinných domů běžným standardem. Všichni se po dlouhé zimě těšíme na to, až bude léto a především teplo. Nicméně na horké dny poté velmi často nadáváme. V minulosti nebyly bazény na českých zahradách příliš obvyklé a byl výsadou bohatších lidí. V současné době je tomu však jinak. Každý, kdo má sebemenší možnost, umístí na svoji zahradu nejenom populární jezírka, ale i bazén. Někdy je však výběr náročný. Podívejte se na kompletního průvodce tím, jak si vybrat svůj vysněný bazén a co vše to obnáší.

Typy bazénu- zapuštěný x nadzemní

Bazénů je opravdu velké množství, až se člověk nestačí divit. V první řadě byste si měli zvolit, jaký bazén chcete, jestli nadzemní nebo zapuštěný. Samozřejmě, ať už zvolíte jakýkoliv, oba druhy mají své výhody a nevýhody. Nejdříve se podívejme na nadzemní bazény, které jsou v českých domácnostech nejčastější. V podstatě si můžete vybrat ze tří možností:

 • Nafukovací
 • Plastový
 • S kovovou konstrukcí

Nafukovací bazény jsou asi nejčastější. Jejich velkou výhodu je, že jsou opravdu levné a často ho můžete koupit do 1000Kč a na osvěžení v horkých letních dnech postačí. Jeho nevýhodou je krátká životnost. V podstatě stačí, aby se vám po něm proběhla kočka a je po bazénu, pokud ho tedy nebudete chtít každou chvíli zalepovat. Další nevýhodou je to, že u menších nafukovacích bazénů nelze použít filtraci, která čistí vodu, na druhou stranu jej můžete každou chvíli vylít a vodu vyměnit, což se vám ale také může prodražit. Můžeme sem zařadit i bazén, který je z části plastový a nahoře má pouze nafukovací prstenec. Tento bazén lze řadit mezi nejčastější. Snadná je i montáž a možné je také zapojení filtrace. Co se týče rozměrů, může běžné rodině absolutně stačit. Plastové bazény nabízejí především:

 • Jednoduchou montáž
 • Přijatelnou cenu
 • Různé dekory

Plastové bazény se dají také pořídit za příznivou cenu, nicméně v tomto případě není příliš výběr ve velikostech a tvarů. Velmi dobrou variantou je pořízení bazénu z kovové konstrukce. Jsou to odolné bazény, které již nabídnou prostor i pro menší zaplavání. Velkou výhodou je pak připojení pískové filtrace a především to, že se nemusí na zimu uklízet. Jeho stavba je o něco málo náročnější než u nafukovacího bazénu, nicméně není to nic, co byste ve dvou lidech nezvládli. Tento plechový bazén se dá také částečně zapustit do výkopu, případně kolem něj vytvořit pěkné prostředí. Pokud uvažujte o zapuštěném bazénu, na výběr máte z několika materiálů.

 • Betonové bazény
 • Foliové bazény
 • Plastové bazény
 • Laminátové bazény
 • Plechové bazény

Betonové bazény se dají považovat za určitý luxus. Nejsou příliš levné, nicméně jejich životnost je velmi dlouhá a bazén je odolný. Je však potřeba počítat, že pokud se během června pro tento bazén rozhodnete, pravděpodobně to během léta nestihnete. Jeho výstavba je náročná i je tento bazén dosti finančně náročný. Foliový bazén je o něco lepší v tom smyslu, že není tolik náročný na peníze, je to však vykoupeno tím, že je na trhu malé množství barev a vzorů. Laminátový bazén nabízí jednoduchou montáž a snadnou údržbu, výhodou je, že nákladnost není příliš velká, s porovnáním s betonovým bazénem. Plastový bazén opět nabízí možnost, jak mít na zahradě zapuštěný bazén. Jeho pořizovací cena není příliš vysoká, nicméně ve finále nepůsobí tak pěkně. Plechový bazén byl zmíněn i u nadzemních bazénů. Je možno ho tedy mít nad i pod terénem.

Nejlepší nadzemní bazény

[go_pricing id=”classic-gr_5a89c6dfc43b2″]

TOP bazén do 2500 Kč – Bazén Tampa 3,66×0,91 m

Rozměry a typ bazénu
Barva modrá
Průměr bazénu 3,66 m
Průměr hladiny vody 307 cm
Výška bazénu 0,91 m
Hloubka vody 0,75 m
Celkový objem vody v bazénu 6,6 m3
Konstrukce Samonosný bazén
Vybavení bazénu
Krycí plachta součástí balení Ne
Podložka součástí balení Ne
Schůdky součástí balení Ne
Skimmer součástí balení Ne
Rozměry a hmotnost balení
1. balík 41 x 28 x 60 cm
Hmotnost 13.25 kg

Součásti balení bazénu Tampa:

 • bazén Tampa
 • návod
 • záslepky průchodů stěn bazénu

NEJLEPŠÍ CENA – ZDE

TOP bazén do 10000 Kč – Bazén Florida Premium 2,00×4,00×1,00 m s kartušovou filtrací

 

Rozměry a typ bazénu
Barva šedomodrá
Rozměry bazénu 2 x 4 m
Rozměry bazénu vč. vzpěr 4,65 x 2,59 m
Výška bazénu 1 m
Hloubka vody 0,8 m
Celkový objem vody v bazénu 6,8 m3
Konstrukce Kovová konstrukce
Bazén S kartušovou filtrací
Výkon filtrace 2,2 m3/hod
Poznámka k filtraci Kartušová + filtrační vložka
Tvar bazénu Obdélník
Vybavení bazénu
Krycí plachta součástí balení Ne
Podložka součástí balení Ne
Schůdky součástí balení Ano
Skimmer součástí balení Ne
Rozměry a hmotnost balení
1. balík 116x48x50 cm, 63 kg
Hmotnost 67.4 kg

Součásti balení bazénu Florida Premium:

 • bazén Florida Premium
 • návod
 • instalační materiál
 • průchodky stěnou bazénu
 • kartušová filtrace
 • filtrační vložka
 • schůdky

NEJLEPŠÍ CENA – ZDE

TOP bazén do 2500 Kč – Bazén Florida Premium Grey 4,88×1,22 m s pískovou filtrací

Rozměry a typ bazénu
Barva šedá
Průměr bazénu 4,88 m
Výška bazénu 1,22 m
Hloubka vody 1,07 m
Celkový objem vody v bazénu 19,2 m3
Konstrukce Kovová konstrukce
Bazén S pískovou filtrací
Výkon filtrace 4 m3/hod
Poznámka k filtraci Sand 4, bez pískové náplně
Vybavení bazénu
Krycí plachta součástí balení Ano
Podložka součástí balení Ano
Schůdky součástí balení Ano
Skimmer součástí balení Ne
Ostatní vybavení hadice pro připojení filtrace
Rozměry a hmotnost balení
1. balík 71 x 49 x 115 cm
Hmotnost 96 kg

Součásti balení bazénu Florida Premium Grey:

 • bazén Florida Premium Grey
 • návod
 • písková filtrace
 • hadice
 • instalační materiál
 • krycí plachta (modrá)
 • podložka
 • bezpečnostní schůdky (nosnost 136 kg)

NEJLEPŠÍ CENA – ZDE

Kdy koupit bazén

To je otázka, na kterou se nedá jednoznačně odpovědět. Pokud si pořídíte nadzemní bazén, pravděpodobně ho v zimě stavět nebude. U těchto bazénů je vhodná doba na jaře, u těch menších až v létě. Pokud máte nadzemní plechový bazén, začněte v tomto případě včas, jelikož je potřeba upravit terén k dokonalosti a výstavba je náročnější. Když budete bazén kupovat na jaře, můžete si vybrat z větší nabídky, než třeba v zimě a také na jeho montáž budete mít lepší počasí. Naopak pokud se rozhodnete koupit bazén v zimě, možná se dočkáte i nějaké té slevy a do jara stihnete i upravit zahradu podle vašich představ.

Kam bazén umístit

Když už víte, jaký bazén si chcete pořídit, je dobré zapřemýšlet nad tím, kam ho dáte. Jestliže vám to velikost zahrady dovolí, je nejlepší ho instalovat na jižní stranu tak, aby bazénu nic nestínilo a svítilo na něj sluníčko po celý den. Druhou zásadou by mělo být to, že v okolí bazénu nebudou žádné stromy, které by ho zbytečně znečišťovaly. Stejně tak je potřeba počítat s tím, že se bazén musí nějakým způsobem udržovat a prostředí okolo něj by mělo být zpevněné. Jestliže budete pořizovat nákladnější bazén, kde budou muset být provedeny například výkopové práce, myslete také na to, že by se k danému místu měla dostat technika.

Jak vybrat velikost bazénu

Velikost bazénu opět závisí na tom, co preferujete. Jestliže chcete bazén užívat každý den, třeba pro plavání a zvyšování své fyzické kondice, platí zde pravidlo, že čím větší bude, tím je to lepší. Na druhou stranu jestliže vám jde o to, abyste se měli v létě kde ochladit, případně si pohrát s dětmi, bude stačit průměrný bazén, třeba o průměru 3-4 metrů. Je však potřeba s tím, že čím větší bazén bude, tím to pro vás bude finančně náročnější i do budoucna. Údržba není nějak moc levná záležitost, a v neposlední řadě je potřeba počítat se spotřebou vody. I v případě, že na zahradě nemáte příliš mnoho místa na to, abyste si mohli dovolit větší zapuštěný bazén, nezoufejte. Na trhu jsou k dispozici kvalitní, a na pohled velmi pěkné bazény, které se však vejdou i do menšího prostoru.

Jak vybrat hloubku bazénu

Pokud přemýšlíte nad hloubkou bazénu, je opět potřeba zamyslet se nad tím, k čemu bude bazén používaný. Pokud v bazénu budete chtít plavat, postačí vám hloubka 1,2 metru, plavat se ovšem dá i v hloubce 90 cm. Jestliže budete bazén používat na hrátky s dětmi, je vhodné zvolit takový, aby v něm děti alespoň vystačily. Hluboký bazén v případě, že máte děti předškolního věku, není příliš vhodné, případně počítejte, že kromě vaší neustálé ostražitosti, je potřeba zainvestovat i do zabezpečení bazénu.

Jak vybrat tvar bazénu

Tvar bazénu může být také hledisko, podle kterého si budete vybírat bazén. Jestliže však se rozhodnete pro nějaký nadzemní bazén, výběr není příliš velký, v podstatě máte možnosti tři a to kruh, ovál případně obdélník. U zapuštěných bazénů je výběr velký a záleží na tom, co preferujete. Kromě výše zmíněných tvarů můžete zvolit:

 • Tvar do písmene L
 • Tvar do ledviny
 • Římské a řecké tvary
 • Tvar podle vlastního výběru

Tvar do písmene L asi není potřeba dlouho vysvětlovat. Zajímavější variantou můžou být bazény římských a řeckých tvarů. Jde o bazény, které jsou atypické a mají zkosené hrany, případně oválné zakončení. Vypadají moc hezky. Pokud vás netlačí horní hranice peněz, můžete si navrhnout svůj vlastní tvar, který vám dokonale zapadne do vaší zahrady. Často je k vidění také tvar do 8, který se hodí například pro rodiny s dětmi.

Jaké jsou materiály pro výrobu bazénů

Tématu, z čeho je bazén vyroben, jsme se tak trochu už dotkli v prvních kapitolách, nicméně pojďme si je trochu rozebrat. Na čas je nejnáročnější bazén z betonu. Je to v podstatě stejný proces, jako když byste stavěli dům. Je potřeba vyhloubit jámu, nějakým způsobem ji zpevnit, vylít betonem a udělat povrchovou úpravu. Nejčastěji má bazén povrchovou úpravu ve formě obkladu nebo mozaiky. Výstavbu betonového bazénu je potřeba přenechat odborné firmě, u které máte alespoň nějakou jásotu, že bazén nebude dříve nebo později prosakovat. Plastový bazén vám naopak velmi často přivezou vcelku. Jde o konstrukci propylenových desek a žebrování, které drží celý bazén pohromadě. I v tomto případě jsou však potřeba stavební úpravy, které je potřeba udělat. Jde o základovou desku i vybetonování okolních stěn. Laminátový bazén je vyroben ze směsi pryskyřice, sklených vláken a dalších látek. Jde tedy o směs, která je však dobrá v tom, že každá část směsi má jiné vlastnosti, nicméně dohromady tvoří výborný celek. U laminátových bazénů je omezený výběr tvarů. Úprava terénu je stejná, jako u předchozího plastových bazénů. Základová deska a boční stěny vás neminou. U nadzemních bazénů je materiál téměř jasný. Plechový bazén je vyroben z vysoce kvalitního plechu, přes který se přendá folie.

Jaký bazén na malou zahradu

V současné době jsou zahrady čím dál menší. Už dávno neplatí doba, kdy jste postavili dům na rozsáhlém pozemku a to zejména proto, že už jen cena pozemku je vysoká. Proto je nejčastější, kdy okolo rodinného domu je jen malý pozemek. To však neznamená, že na něm nemůžete mít vlastní bazén. V podstatě vám stačí pozemek okolo 50 m2, na který se vejde i malý zapuštěný bazén, který vám v létě jistě přijde vhod. Vždy je potřeba si vybrat podle rozměrů bazénu a podle toho, jak velký kus vám může na zahradě zabrat. Odborné firmy vám jistě i se samotným výběrem pomohou. Samozřejmě ale do bazénu nemusíte investovat větší peníze a pořídit si třeba plechový bazén, který mívá v průměru 3 metry a na příjemné ochlazení v horkých dnech naprosto stačí. S instalací si poradíte sami. I v malém bazénu, který je zapuštěný do země si můžete užívat vodních hrátek, a firmy často nabízejí bazény na míru. Vyjdou vám tedy vstříc naprosto ve všem, co je pro vás důležité.

Jakou barvu bazénu vybrat

Barva bazénu pro někoho může být zásadní, především to platí u zapuštěných bazénů, nicméně nečekejte žádné extravagantní tóny. Firmy nabízejí různé množnosti, nicméně nejčastější barvou je modrá a to třeba v několika odstínech případně si můžete vybrat strukturu povrchu. Další barva, která se používá je šedá a její odstíny. Někdo si na barvu skutečně potrpí. Není totiž modrá jako modrá. Jednak jde o odstíny, jde také ale o to, jakým způsobem se odráží voda. Nadzemní bazény jsou v podstatě všechny stejné, alespoň co se barvy týče. Základem je modrá, nicméně u některých bazénů najdete vnitřní plachtu také se vzorem, bazén pak působí lépe. V nabídce nadzemních bazénů lze také najít bazény v šedé barvě.

Jaký bazén na chatu

Jedna věc je mít bazén doma u rodinného domu, druhá věc nastává v případě, že si chcete pořídit bazén na chatu. Jsou dvě možnosti, buď máte chatu u nějaké přehrady či rybníka, pak pravděpodobně takové starosti řešit nebudete. Nicméně někdo odjíždí na chatu z rozpáleného městského bytu na místo, kde žádná možnost k ochlazení není. Pokud bude chtít mít bazén na chatě, musíte postupovat stejně, jako při výběru k domu. Jde o:

 • Prostor, který bazénu chcete věnovat
 • Nadzemní x zapuštěný
 • Cena

Bazén na chatu je skvělou volbou, nicméně si rozmyslete, jestli pozemek je ve vašem vlastnictví, pak by s umístěním mohl být problém. Pokud však máte vlastní pozemek, není o čem přemýšlet.

Co položit kolem bazénu

Tím, že si koupíte bazén, to však nekončí. Je potřeba se zamyslet nad tím, jak upravíte jeho okolí. Povrch v jeho okolí by měl být především bezpečný, pěkný na pohled a lehký na údržbu. V tomto případě je jedno, jestli máte bazén nadzemní nebo zapuštěný, podívejte se tak, čím vším jeho okolí lze vyzdobit.

 • Dřevěné palubky
 • Kámen
 • Tráva
 • Jiný druh povrchu

Pojďme si popsat jednotlivé duhy. Dřevo je asi nejčastějším materiálem, který se v okolí bazénu používá. Respektive jde o dřevěné palubky, které jsou velmi příjemné na dotyk bosou nohou. Stejně tak se snadno udržují a nehrozí tak přenos nečistot přímo do bazénu. Je potřeba udělat dřevěný rošt, na který se poté pokládají palubky, nejlépe s drážkou, mohou to být také terasová prkna, záleží však na vašem výběru. Druhou možností je kámen, a to v několika podobách. Může jít o oblázky, které má někdo také rád. Druhou variantou může být vymývaná dlažba. Obojí je také příjemné na dotyk, nicméně s údržbou je to o malinko horší. Tráva bývá také častá, zejména pak u nadzemních bazénů. Je to sice nejlevnější varianta, ale s údržbou je to již horší. Trávu musíte často sekat a hrozí tak poničení bazénu. Stejně tak se do něj mohou velmi snadno přenést nečistoty.  Jiný druh povrchu je také možný. Ten se naopak používá u zapuštěných bazénů a jde o speciální protiskluzové povrchy, jež jsou však finančně náročnější.

Zapuštěné bazény na klíč

Bazény na klíč jsou v podstatě ideální variantou. Nemusíte se o nic starat, pouze si vyberete bazén a odborná firma vše vyřeší za vás. Je to samozřejmě vykoupené vysokou pořizovací cenou a také musíte počítat s dlouhou časovou prodlevou. Nejdříve je tedy potřeba vybrat si tvar bazénu, který si chcete nechat postavit. Podívejte se i na možnosti nejrůznějších atypických bazénů. Bazén na klíč zahrnuje to nejdůležitější vybavení:

 • Schůdky
 • Filtraci
 • Skimmer
 • Materiál a příslušenství na provoz bazénu

Samozřejmě si můžete zakoupit i další vybavení, jako jsou nejrůznější protiproudy, ohřev bazénu, zastřešení a další. Když si vyberete samotný bazén, je potřeba zadat dané firmě nezávaznou objednávku na kalkulaci, bude tak vědět, na kolik vás celá ta krása přijde. Když jste spokojeni s cenovou nabídkou, můžete si bazén rovnou objednat. Pak nastává doba, kdy je potřeba udělat stavební práce, které buď také můžete zadat firmě, nebo se do nich můžete pustit sami. Je potřeba počítat s tím, že pokud už jednou si necháte postavit zapuštěný bazén, tak už ho nepřemístíte tak snadno, jako ten nadzemní.

Jak pečovat o bazén

Nyní jste si postavili, případně nechali postavit bazén a je potřeba se podívat na to, jak o něj pečovat, aby vám co nejdéle vydržel, to zaprvé, a za druhé, abyste v něm měli krásně průzračnou vodu. Základem je filtrace, bez které se neobejdete, ať už máte nadzemní nebo podzemní bazén. Výjimkou je malý dětský bazének, který každý večer můžete vylít a vodu použít třeba na záhony. Na menší bazén, třeba ty prstencové, by vám mohla stačit kartušová filtrace, která je nejlevnější variantou. Písková filtrace je sice o něco dražší, nicméně s klidným svědomím vám můžeme říci, že s ní údržba bazénu bude daleko jednoduší. Čištění vody pískovou filtrací, je v podstatě stejný, jako když protéká řeka mezi kameny. Písek ve filtraci vám zachytí neuvěřitelné množství nečistot. Tento písek byste měli pravidelně vyplachovat. Návod najdete v příručce na používání pískové filtrace. Také byste měli čas od času písek ve filtraci vyměnit. Doporučuje se jednou až dvakrát za rok. Filtrace však není to jediné, co budete pro údržbu potřebovat. Na čistý a průzračný bazén si připravte několik dalších prostředků.

 • Síťku na hrubé nečistoty
 • Bazénovou chemii
 • Bazénový vysavač
 • Plovák na tablety

Bazénová chemie může být i bez chloru

Každý rok se vám po zimě bude stávat, že bazén bude znečištěný a trochu zelený. Je potřeba se proto připravit na letní sezónu. U větších bazénů, které se na zimu nevypouštějí, platí pravidlo, že v nich přes zimu zůstává část vody. Je potřeba nejdříve umýt stěny bazénu a poté dopustit vodu. Voda i tak bude stále zelená a jedinou možností, jak se toho zbavit, je použít bazénovou chemii. V podstatě nejlepší, co lze použít je chlor, který při správném použití do druhého dne vyčistí vodu tak, že byste tam nejraději skočili hned. Je potřeba bazén zachlorovat větším množství, když je voda čistá, používají se prostředky na udržení čisté vody. Lze však použít bezchlorovou chemii, je však potřeba ji vyzkoušet a používat tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. I když bude voda čistá, může být kalná, což také nemusí být úplně příjemné. I na to však existují prostředky, které pomohou. Jde především o vločkovač a rozjasňovač, který vás kalné vody zbaví. Pak už jen stačí bazén pravidelně kontrolovat, čistit od hrubých nečistot a používat přípravky, které vám krásně čistou vodu udrží až do konce sezony.

Jak bazén zabezpečit

Mít doma krásný bazén je věc, po které sní většina z nás, nicméně není to úplně tak snadné v případě, že máte doma malé děti. Případů, kdy se utopí malé dítě je každý rok až dost. Nepodceňujte prosím zabezpečení bazénu. Do teď jste byli zvyklí, že si vaše děti hráli na zahradě, třeba i sami. Je úplně jedno, jestli je vaší ratolesti 5 let nebo 8 let. Dávat pozor byste měli v každém případě, i když dítě umí plavat. Nyní jste si nechali postavit krásný bazén a děti klidně pouštíte ven dál. Není to opravdu dobrý nápad. Nicméně lze pochopit, že chvilková nepozornost se prostě může stát. Naštěstí jsou na trh produkty, které vaše dítě ochrání. O co jde?

 • Oplocení
 • Zastřešení
 • Krycí plachty
 • Alarmy

Oplocení v rozumné výšce dokáže zabránit dětem, aby se k bazénu dostali, nicméně pokud jsou děti vynalézaví, plot samozřejmě mohou překonat. Druhou možností je zastřešení bazénu, které když bude kvalitní, jistě dostatečně vaše dítě ochrání. Nesmí to však být tak, že si zastřešení dítě samo posune s tím, že se bude chtít vykoupat. Třetí možností je krycí plachta, která nebude na bazénu ani poznat, nicméně při výběru si dejte pozor. Každá plachta není určena k tomu, aby zabránila utopení. Spíše jsou vyráběny proto, aby zamezili dopadu nečistot do bazénu. Poslední možností, kterou lze využít, je alarm. V podstatě jde o věc, která plave na hladině podobně, jako teploměr. V případě, že někdo do bazénu spadne, se rozezní alarm, který vás na tuto skutečnost upozorní. Dbejte prosím na bezpečnost vašich dětí, je to věc, která už nejde vrátit zpátky. Bezpečnost je důležitá nejen v případě, že máte zapuštěný bazén, ale i v případě, že si koupili třeba nafukovací bazén. Dítě se může utopit i ve velmi malém množství vody, proto je potřeba dávat pozor v každém případě a dejme si ruku na srdce, zákazy typu „ k bazénu sami chodit nebudete“ velmi často nefungují. Základním vybavením by měl být alespoň alarm, který vás včas upozorní při nějaké nehodě.

Shrnutí

Pokud bychom měli shrnout informace o tom, jak vybrat bazén, jde v podstatě o několik málo věcí. Základem bude pravděpodobně cena, kterou do bazénu chcete investovat, poté rozhodnutí, jaký bazén, co se týče materiálu, a kde bude umístěn. Pak přichází na řadu samotný bazén, kdy už konečně ukážete prstem na ten jeden vysněný. V případě, že jde o nadzemní bazén, který si zvládnete postavit sami, je další postup jasný. Naopak v případě, že jste si třeba vybrali zhotovení bazénu na klíč, čeká vás ještě poměrně dlouhá cesta, než se poprvé vykoupete, nicméně pokud budete trpěliví, jistě se dočkáte skvělého koupání, na které si rychle zvyknete. V neposlední řadě nezapomeňte na čistotu a zabezpečení.

Jaroslav Pavlata
Jaroslav Pavlata

18 práce ve stavebnictví mě naučilo spustu věcí. Stavebnictví není jen má práce, ale i koníček. Zajímam se o nové technologie a materiály.