Stavba svépomocí? Zvládnete to a ještě ušetříte!

Plánujete přestavbu rodinného domku nebo stavbu zcela nového? Dříve se jinak než svépomocí nestavělo, v dnešní době se více využívá stavebních firem a staveb na klíč. Jaké jsou výhody stavění svépomocí? A zvládne takovou stavbu i laik, který není tzv. od fochu? Stavba svépomocí má nesporné výhody. Je to levnější forma stavění a v neposlední řadě si můžete na kvalitu dohlédnout sami.

Časově náročnější

Stavět svépomocí vyžaduje mnohem větší přípravu a seznámení nejen s architektonickým projektem, ale je nutné neustále zjišťovat další informace podle stavu stavby nebo navrhovaných řešení. Jednotlivé práce si následně musíte udělat sami, případně si jednotlivě najímat řemeslníky, což je mnohem časově náročnější. Výhodou je, že si na dílčí práce můžete sami dohlédnout, kvalitu provedení pohlídat a materiály vybrat dle své libovůle a cenových možností. A věřte, že až navštívíte levné stavebniny, budete se divit, o kolik je materiál v případě stavby svépomocí levnější než v případě staveb na klíč.

Kvalitnější materiály a širší výběr

Další výhodou stavění svépomocí je možnost výběru kvalitních materiálů a stavebních hmot oproti stavebním firmám, které vám postaví dům z nejlevnějších materiálů, na které dostanou množstevní cenu. Při vlastním stavění si toto můžete rozhodnout sami a věřte, že nebudete litovat. Využít můžete nebývalý výběr stavebních materiálů ve stavebninách v Praze, kde oceníte také individuální přístup odborníků a techniků, kteří vám rádi poradí nebo doporučí vhodný materiál a postup. Neskutečnou předností je možnost dodání materiálu na stavbu ještě v den objednání, což se hodí právě pro stavby svépomocí, kdy ráno zjistíte, že na odpoledne již nevycházejí cihly, tvárnice, trámky nebo izolační vata.

Mnohem levnější

Podle statistik je dům do velikosti 150 m² zastavěné plochy přibližně o 1 milion korun levnější než při stavbě na klíč a vyjde na 4,5 až 6 mil. Kč. Hraje v tom roli nejen pořízení levnějšího materiálu a stavebních hmot, ale hlavně úspora za ceny stavebních a dokončovacích prací. I z tohoto důvodu se vydává touto cestou stále více zájemců a to i naprostých laiků, kteří při stavbě využívají velké množství publikací a návodů, případně vzdělávacích videí, které představují různé stavební postupy. Stavění je také snazší díky moderním stavebním materiálům, které jsou často uzpůsobeny jako skládačky nebo puzzle a jejich použití zvládne i člověk bez zkušeností.

Jaroslav Pavlata
Jaroslav Pavlata

18 práce ve stavebnictví mě naučilo spustu věcí. Stavebnictví není jen má práce, ale i koníček. Zajímam se o nové technologie a materiály.