Starou židli nevyhazujte – renovujte ji

Našli jste na půdě či ve sklepě starou židli, která vykazuje vady na kráse, ale jinak by mohla ještě sloužit? Pak ji nevyhazujte a pusťte se do renovace, která vdechne židli nový rozměr. Takovou židli pak můžete doma použít jak u jídelního stolu, tak někde v koutku, jako stoleček pro kytku nebo jinou dekoraci.

Trend recyklace v poslední době roste a je to jen dobře. Navíc tím získáte nový, originální a neokoukaný prvek. Renovace kuchyňské židle není nic složitého a hravě to zvládnete doma sami. Oprava židle k PC, je myslíme si složitější.

Krok 1

V prvé řadě musíte židli připravit. Zbavit ji staré barvy, laku, obrousit, opravit, pokud se vám zdá vratká. Má-li nějaké rýhy, použijte speciální tmel na dřevo, vyhlaďte a nechte uschnout. Vyhlazenou, opravenou a očištěnou židli můžete začít natírat.

Krok 2

K natírání použijte ideálně akrylovou (vodou ředitelnou barvu). Nezapáchá tolik, dobře se s ní pracuje, umyjete ji z rukou, pokud nejste zběhlí natěrači a nepoužíváte rukavice a je šetrnější k životnímu prostředí. Také rychleji usychá. Jakmile barva uschne, proveďte další nátěr. Většinou jedna vrstva nestačí. Uvidíte sami, zda budou dvě vrstvy dostačující.

Krok 3

Pokud budete chtít židli zdobit, můžete nakreslit pomocí barvy a šablony ornament. Šablonu si můžete vyrobit sami anebo ji koupit. Případně lze ornament vystřihnout ze samolepící tapety. Třetí možností je použít ubrouskovou techniku decoupage. V tomto případě budete muset motivy ještě přelakovat, aby se neslouply.

Kam se staro-novou židlí?

Vidíte sami, že nejde o nic těžkého. Jeden den začnete a druhý den můžete židličku umístit na její nové místo. Pouze v případě počítačového stolku doporučujeme spíš zvolit kancelářskou židli. Tuto židličku si dejte třeba do čajového či kávového koutku. Relaxační místečko se vždy hodí. Máte-li doma prázdný koutek, umístěte do něj malý stoleček, jednu nebo více židliček, čajové nebo kávové dekorace (čemu dáváte přednost), stylové prostírání a máte hotovo.

 

Jaroslav Pavlata
Jaroslav Pavlata

18 práce ve stavebnictví mě naučilo spustu věcí. Stavebnictví není jen má práce, ale i koníček. Zajímam se o nové technologie a materiály.