Péče o zahradu v létě se neobejde bez prořezávání stromů

tree-trunk-569275_640Nedílnou součástí letní péče o zahradu je prořezávání ovocných i okrasných dřevin. U mladých stromků podpoříte jejich zakořenění, rozvětvení a správnou strukturu koruny, u starších pak kvalitnější úrodu a jejich dobrý zdravotní stav. V době vegetace je prospěšné také zpomalit růst větví a prosvětlit korunu, abyste podpořili bohatou úrodu.

První polovina června je ideální dobou pro prořezání mladých stromků, které jste vysadili na podzim či na jaře. Zásahy do růstu ovlivníte budoucí stavbu stromu. Nejprve odstraňte všechny konkurenční výhony, které směřují do koruny. Seřízněte zhruba o polovinu, přibližně po dvou týdnech proveďte řez na patku. To znamená, že větev zaříznete zhruba 1 – 1,5 centimetru od větevního kroužku. Kromě prořezání můžete také upravit růst výhonů. Ty, které rostou šikmo vzhůru, ohnete do vodorovné polohy. Zpomalíte tak jejich růst a podpoříte tvorbu nových pupenů.

V červenci nadchází doba pro prořezávání jádrovin a peckovin – višní, třešní a slivoní. Pokud je prořežete ještě před sklizní, zpomalíte jejich růst. Díky tomu pak stromy můžou přivádět více živin do svých plodů. Také se zlepší jejich vyzrávání.

Letním prořezáním jabloní a hrušní ovlivníte kvalitu úrody v příštím roce. Nejprve odstraňte všechny větve, které se kříží a zbytečně zahušťují korunu. Boční obrost zakraťte – můžete ho seříznout na patku, nebo na čípek (15 – 20 centimetrů). Zkracujte pouze větve s dokončeným růstem. Ty poznáte podle toho, že jsou na jejich konci listové pupeny.

Broskve a meruňky prořezávejte až v druhé polovině srpna, když je úroda sklizená. Postupujte stejně jako v případě hrušní a jabloní. Delší větve řezejte tak, aby na konci byl listový pupen, nikoliv květní. Jinak by se větev nemohla prodlužovat. Stejně tak prořezáváme švestky, ale jen mladé větve, které ještě nenesou plody.

Správná péče o okrasné i ovocné dřeviny se vám rozhodně vyplatí. Nezapomeňte si ale před zásahem pečlivě nastudovat doporučené postupy a zvolte vhodné nářadí. Při nedbalosti byste napáchali více škody než užitku.

Jaroslav Pavlata
Jaroslav Pavlata

18 práce ve stavebnictví mě naučilo spustu věcí. Stavebnictví není jen má práce, ale i koníček. Zajímam se o nové technologie a materiály.