Jak vybrat postel
Jak vybrat postel – Ke zdravému spánku patří kvalitní postel. Mnoho nemocí, neduhů a problémů, které nás tíží, jsou způsobeny špatným spaním, proto se při výběru postele neukvapujte. Našemu tělu rozhodně neprospívá čalouněná válenda nebo molitanový gauč. Základním předpokladem pro kvalitní spánek je správný výběr lůžka. Ten by se měl skládat z pevného rámu postele, postelového roštu a samozřejmě také z kvalitní matrace. Zdravý spánek ovšem také nebývá zadarmo.
Jak vybrat postel – Vybíráme postel
Rámy postelí jsou dnes nabízeny ve stovkách provedení. I když se může zdát, že vzhled postele je nepodstatná věc, je důležité, abychom se ve své postele cítili příjemně a útulně. Materiál je nejlepší volit takový, který bude mít pozitivní vliv na vaše zdraví. Rozhodně se nedoporučuje kupovat postel z dřevotřísek a podobných náhražek. Proč? Protože obsahem těchto materiálů je velké procento lepidel a pojivových látek, které mohou uvolňovat nežádoucí či rakovinotvorné látky. Naopak za vhodný materiál je po staletí považováno masivní dřevo. Dub, buk či olše jsou tvrdá a odolná dřeva, která zaručí naprostou stabilitu postele a její dlouhou životnost. Navíc jsou vhodná pro děti, seniory a alergiky.
Šířka postele
Šířka postele musí být pro dospělého člověka alespoň 80 cm, avšak 90 nebo 100 cm poskytují více pohodlí. Minimální délka se odvozuje od výšky člověka plus 20 až 25 cm. Za standardní rozměr dvoulůžek se tak považuje 200 x 180 cm, u jednolůžek 200 x 90. Pokud měříte 2 m, nebojte se požádat svého dodavatele o větší rozměr a nechat si vyrobit postel na míru. Ideální výška postele včetně matrace se pohybuje mezi 45 a 55 cm. Starší lidé by měli mít o něco vyšší postel, aby se jim lépe vstávalo. Pro děti se výška volí do 45 cm.
Postele (kromě válend) mívají dvě čela – hlavové a nožní. Čelo u hlavy chrání především před průvanem a zvyšuje pocit soukromí. Nožní čelo naopak není tak důležité, v menších ložnicích může i překážet. Nohy postele se z praktických důvodů volí tlustší s oblejšími hranami. Jelikož by matrace a celá postel měla „větrat“, není příliš dobré si prostor pod postelí zaskládat.
Jak vybrat postel – Kvalitní rám a rošt
předpokladem pro zdravý a kvalitní spánek je kvalitní rám postele, postelový rošt a vhodná matrace. Při výběru roštu se nijak neukvapujte, při správném používání a z kvalitního materiálu Vám vydrží celý život. Ano, dnešní článek bude o výběru postelových roštů.
Postelové rošty
Aby mohla matrace šetřit Vaše zdraví, musí ležet na správném roštu. V opačném případě hrozí, že nebudete mít užitek ani z jednoho. Postelový rošt podporuje ortopedické vlastnosti matrace, přebírá od ní zatížení a rovnoměrně ho rozkládá. Na rozdíl od plných a děrovaných desek v rámech postelí odvádí rošt vlhkost, čímž se matrace spolehlivě odvětrává a prodlužuje se tak její životnost. V opačném případě se matrace stává rájem roztočů a plísní.
Postelový rošt může být buď laťkový, nebo lamelový. Pevné, laťkové rošty se většinou vyrábějí ze smrkového dřeva. Nejlépe se hodí pod pěnové matrace s vyšším jádrem a pod matrace s pružinovou kostrou či s taštičkovými pružinami, protože se dobře tvarují. Mezery mezi latěmi nesmějí být větší než čtyři centimetry. Jsou-li latě od sebe vzdálené více než šest centimetrů, může se jakýkoli typ matrace deformovat.
Lamelové rošty
Lamelové rošty dělíme na pevné, polohovací a elektrické (motorové). Lamelové rošty mívají rám, ke kterému jsou přichycené lamely. Čím větší počet lamel, tím lépe, protože rošt musí být dostatečně odolný a matrace se nesmí prohýbat. Kvalitní rošt by měl mít alespoň 28 lamel s mezery maximálně čtyři centimetr. Lamely mohou být vyrobeny z březového či bukového dřeva a musí pružit.
Lamely, které jsou ve výkyvných plastových nebo kaučukových pouzdrech, mohou reagovat na zatížení, které matrace nevyrovná, čímž jí pomáhají a prodlužují její životnost. Podle zatížení se lamely v kloubech pohybují a natáčejí, čímž se přizpůsobují tvaru lidského těla. Některé postelové rošty mívají v bederních oblastech zdvojené lamely s posuvnými jezdci. Na všechny lamelové rošty (pevné, polohovací a elektrické) se hodí latexové matrace a matrace z líných a studených pěn.
Pro zdravého člověka, který nemá problémy s páteří, se doporučuje pevný lamelový rošt. Pro člověka trpícího deformaci páteře či pro starší lidi jsou polohovací rošty vhodnější, neboť si mohou nastavit rošt dle potřeby. Pokud si večer v posteli rádi čtete, je vhodné mít rošt s polohováním hlavy. Při výběru polohovacího roštu je důležitá manipulace s polohovacím mechanismem. Elektrické (motorové) rošty představují snadnější způsob manipulace s roštem, kdy stiskem tlačítka změníte polohu lůžka.