Dřevoplast neboli WPC– terasy a ploty budoucnosti

Dřevoplast – Kompozitní materiál WPC vynalezli na počátku 21. století v Severní Americe, a od té doby se rapidně šíří po celém světě. Vyrábí se z dřevěné moučky, jemných pilin či celulózové kaše a polymeru. Díky tomu účinně kombinuje výhody plastu a dřeva. K jakým konstrukcím lze dřevoplastová prkna využít? A na co si dát při koupi pozor?

 

Výhody WPC

Úspora konečných nákladů

Po sečtení cen za materiál a montáž se mohou zdát WPC prkna nevýhodná. Díky prakticky nulové údržbě ale pocítíte finanční výhodu oproti měkkému dřevu už po prvních třech letech.

Snadná a rychlé údržba

WPC terasy šetří váš čas i starosti. Nevyžadují nátěry ani impregnaci proti povětrnostním vlivům a dřevokaznému hmyzu. Za běžných podmínek je stačí pouze jednou ročně (na jaře) zbavit nečistot mýdlovou vodou či klasickými čisticími prostředky. Dřevoplastová prkna lze také pouze opláchnout proudem vody. V žádném případě nepoužívejte rozpouštědla. Dbejte také, aby prostor mezi WPC prkny zůstal čistý, což zajistí efektivní odvodnění.

Při vzniku plísně použijte standardní čisticí přípravek s bělidlem, který pak opláchnete vodou. V boji proti oleji a mastnotám (často při grilování) přijdou vhod odmašťovací přípravky a saponáty, někdy dokonce postačí voda. Důležité je postupovat rychle, jinak na povrchu vzniknou trvalé skvrny. Pokud se vám podaří dřevoplast poškrábat, rýhy obruste jemným smirkovým papírem či ocelovým kartáčem ve směru vláken.

 

Vysoká životnost

WPC prkna mají vynikající odolnost. Účinně vzdorují kroucení, rozpadání, hnilobě, UV záření i slané chlorované vodě. Je proto ideální jimi obložit bazén. Navíc je odolný vůči mrazu, dešti, sněhu a dalším povětrnostním vlivům. U dřeva zpozorujete brzy vady na kráse – dochází ke změně povrchu i odstínu, a to navíc nekonzistentně. Zato dřevoplastová prkna zůstanou i po 20 letech jako nová, a výrobci se proto nebojí nabízet i 25 let záruky.

 

Dokonalá imitace dřeva

Obecně platí, že čím více dřevěné složky WPC materiál obsahuje, tím je efekt dřeva dokonalejší. Nejkvalitnější materiály jsou od přírodního materiálu k nerozpoznání. WPC prkna navíc oproti dřevěným nemají suky, trhliny a jiné vady na kráse.

Bezpečnost a zdravotní nezávadnost

Díky protiskluzovým modifikacím je riziko uklouznutí až několikanásobně nižší než na dřevěném povrchu. Skryté kotvení navíc eliminuje nebezpečí poranění od vrutů a zajišťuje dokonale hladký povrch vaší WPC terasy. Při chůzi naboso se nemusíte bát, že byste si do chodidla zabodli třísku.

WPC prkna netrpí na dřevokazný hmyz či houby. Můžete tedy odložit insekticidy a fungicidy, jejichž výpary mohou způsobit zdravotní komplikace. Samotný dřevoplast je pro organismus zcela nezávadný, bez jakýchkoli toxických látek.

Eko-friendly

WPC materiál vzniká recyklací dřevěných pilin běžných dřevin, čímž se šetří exotické dřevo. Díky tomu, že při údržbě nevyžaduje ochranné nátěry, nezatěžuje životní prostředí. Dřevoplast je navíc plně recyklovatelný.

 

Snadná montáž WPC terasy

Nosiče volně položíte na podloží nerezovými klipy, ke kterým následně pomocí vrutů přichytíte WPC terasová prkna. Pro dokonalý výsledek můžete na závěr zakrýt boky zakončovacími lištami. Montáž tedy probíhá snadno a rychle, téměř stavebnicovým systémem. Stačí vám nástroje, které používáte při práci se dřevem (pila, hoblík atd.). Dřevoplastová prkna se navíc snadno řežou, takže jejich velikost můžete přizpůsobit vašim představám.

Nedostatky WPC

Ačkoli má WPC materiál oproti dřevu či plastu nespočet výhod, v některých oblastech vykazuje horší vlastnosti. Není vhodné ho vystavovat po celý den silnému slunečnímu záření, protože se více rozpaluje. Poměrně účinně tomu můžete předejít, pokud si pořídíte WPC prkna světlejšího odstínu. Rizikem je jejich zvýšená hořlavost. Protože mají velké zastoupení plastové složky, mohou se při extrémních teplotách (cca od 85 °C) roztékat.

 

Využití WPC

Dřevoplast lze prakticky využít na všechny stavby, které byste jinak realizovali ze dřeva. Největší popularitě se těší WPC terasy, které jsou v především USA naprostým standardem. Dřevoplastová prkna často najdete na zábradlích, u výplně i madla. Stejně oblíbené jsou WPC plotovky. Dřevoplast je vhodný i pro obložení bazénů, zahradní a parkové chodníčky, předzahrádky u restaurací. Dále na obklady stěn a budov, rovné střechy, bednící desky, a dokonce i na podlahy do užitkových vozidel. Své místo si uhájí mimo jiné u vnitřního i venkovního nábytku, například laviček a stolků.

 

Jak vybrat WPC

  • Zákazník by měl vědět, že ne každý dřevoplast je stejně kvalitní. V posledních letech trh zaplavily levné čínské napodobeniny nevalné kvality, což platí především u dutých WPC prken. Pocitově i vizuálně se více podobají plastu než dřevu a již po pár letech používání se začnou deformovat. WPC prkna z USA jsou mnohem trvanlivější a zdejší firmy investují velké částky do jejich výroby i výzkumu. Dřevoplast vyráběný v rámci Evropské unie navíc podléhá přísným ekologickým podmínkám. Vždy proto ověřte zemi původu.

 

  • Zajímejte se také o historii konkrétní společnosti. Dlouholeté zkušenosti s výrobou či licence zkušené firmy (např. od amerického Strandexu či francouzského Silvadecu) je zárukou dobré kvality. Mezi přední výrobce WPC patří evropský Rehau, Werzalit, Deceuninck či americký Timbertech nebo Trex. Méně kvalitní dřevoplastová prkna poznáte od pohledu podle voskové či naopak hrubé struktury. V prvním případě to je známka přidaného levného plastu do dřevní moučky. Při změnách teploty či na slunečním žáru pak hrozí jejich zkroucení. Druhý případ vypovídá o větším množství dřevních štěpků (často bambusu), kterými se šetří na důležitých pojivech.

 

  • Vybírejte WPC ve správném poměru dřevěné i plastové složky. Ideální je od 50:50 do 70:30. Příliš vysoký obsah dřevních pilin vede k drolivosti a menší odolnosti materiálu. Pokud je jejich podíl naopak moc nízký, dřevoplastová prkna působí laciným plastovým dojmem.

 

  • Na výrobu WPC prken firmy využívají odlišné druhy plastů. Nejkvalitnější je polyvinylchlorid (PVC), který zvládá vyšší zátěž a je ohnivzdorný. Navíc odolává poškození vznikajícího v důsledku nárazu padajících předmětů, chůze na vysokých podpatcích či posouvání nábytku. Je k dostání v širší barevné paletě, než ostatní, méně vhodné polymery (HDPE, PP, PE nebo PLLA).

 

  • Rozeznáváme dva základní WPC profily – duté a plné. Každá skupina má své přednosti i nedostatky.

 

  • Dutá WPC prkna jsou ekonomicky výhodnější, snadno se s nimi manipuluje a mají nízkou hmotnost. Podle některých se v létě tolik nerozehřívají. Naproti tomu počítejte se složitější montáží. Vždy je musíte spádovat po směru prken, aby voda, která pronikla dovnitř (např. při dešti), mohla odtéct ven. V opačném případě hrozí, že v extrémních zimních podmínkách WPC prkna popraskají působením roztažnosti ledu. Bohužel i spádované dřevoplastové terasy postupně plesnivý. Výrobci proto nabízejí záruku pouze 5 let. Duté profily se hodí pro plochy s menším zatížením (např. soukromé WPC terasy s posezením).

Plné dřevoplastové profily se snadno montují, nemusí se spádovat ani kotvit k podloží. Mají také vysokou nosnost. Výrobci je nabízejí často v záruce až 25 let. Počítejte ale s tím, že si za ně připlatíte – bývají až 2x dražší. Navíc jsou poměrně těžká. Své hlavní využití najdou na veřejných plochách a místech s vysokým zatížením (např. s vířivkou). WPC terasy z plných profilů navíc mohou díky nulovému spádu ležet v dokonalé rovině.

Na trhu naleznete i WPC terasové dlaždice (tzv. kazety) či zámkové dílce, ty se ale hodí především pro komplikovanější a větší realizace.

Dřevoplast je materiál, který rozhodně stojí za vyzkoušení. Koho neodradí vyšší pořizovací cena, bude následující čtvrtstoletí těžit z jeho výhod. Už víte, z čeho smontujete vaši terasu?