Dřevěné sochy v zimě

Dřevěné sochy raději na zimu ukliďte a dopřejte jim vegetační klid, stejně jako vašim rostlinám a stromům na zahradě. I při té nejlepší údržbě dřevo na slunci a dešti velmi často praská, někdy se dokonce i kroutí, pak nabobtná a opět vysychá. Dřevo prostě vlivem přírodních podmínek a změn počasí pracuje. Dřevěné dekorace proto raději určitě uklízejte na zimu nejlépe do suché garáže, pod stříšku nebo do kůlny. Jen tak se vám dřevěné sochy​ za to odmění svojí velmi dlouhou životností a budou vám po dlouhou dobu dělat radost.

Kdo je Radim Sibera

Jmenuji se Radim Sibera a pracuji s motorovou pilou. Vyrábím zahradní sochy​ i sochy vhodné do interiéru. Pocházím z malé vesničky v Orlickém podhůří. Sochy vyrábím v současné době už výhradně na zakázku. Používám motorové pily pro první hrubé práce a následně vezmu do ruky i jemnější nástroje pro dokonalé vyhlazení dřevěných dekorací. Podařilo se mi dostat do povědomí lidí a psali o mě i v Receptáři. Vyráběl jsem i sochy pro TV Prima. Mohli jste mě ale vidět i ve Vychytávkách Ládi Hrušky.

Golfový míček v kleci

Golfový míček v kleci vznikl, když jsem objevil starý strom Akát, který bylo třeba zlikvidovat. Nerozřezal jsem strom celý, ale ponechal si vyšší pařez. Na začátku jsem měl v hlavě nápad a chtěl jsem z něj vytvořit zajímavou sochu. Původně to měla ale být socha Moai, známá z Velikonočních ostrovů. Vyšel mi z toho nakonec golfový míček a ten, jak se ukázalo, se na hřiště hodí mnohem více. Všechny dřevěné sochy mají svůj příběh a zde to není jiné. Pokračoval jsem s řezáním motorovou pilou přímo na místě, kde měla socha stát. Bohužel se až zde zjistilo, že je pařez uvnitř stromu úplně shnilý a nehodí se vůbec pro vyřezání míčku v kleci. Byl naprosto nepoužitelný. Rozhodl jsem se tedy pařez zakrátit a sochu jsem pak vyřezal z nového dubového kmene. Pokud chcete mou sochu vidět, vyrazte za golfem do pražského Motola.

Jaroslav Pavlata
Jaroslav Pavlata

18 práce ve stavebnictví mě naučilo spustu věcí. Stavebnictví není jen má práce, ale i koníček. Zajímam se o nové technologie a materiály.