Chystáte se letos na domě natřít fasádu? Co připravit?

Fasáda je vizitka každého domu. Už podle toho, jak fasáda vypadá, si dělá okolí dojem o tom, jak vypadá celý dům. Je důležité, aby byla ve stoprocentní kondici – tedy bez vad, s elegantní barvou a beze skvrn. Zdá se vám, že fasáda vašeho domu už ztrácí šmrnc? Přemýšlíte alespoň o nové barvě na fasádu, aby váš dům opět vypadal mladší? Jestliže plánujete novou barvu, je nutné ještě před její aplikací myslet na několik věcí. Jakých?

Ze všeho nejdříve se musí vyčistit

Ještě dříve než začnete s natíráním fasády, musíte ji důkladně vyčistit. A to vůbec není jednoduchý úkol. Existuje hned několik metod a technologií. Nejlepší metodou je čištění fasád systémem tryskání-pískování. Jak probíhá takové čištění, se můžete dozvědět ZDE. V případě menšího znečištění fasády postačí i čištění pod tlakovou clonou vody (wapkou).

Proč fasádu čistit? Každý nátěr se musí aplikovat na očištěný povrch. Jen tak bude správně držet. Navíc vyčištění může odhalit případné nedokonalosti na fasádách a jejich drobné nebo větší poškození. Při případném zjištění těchto nedokonalostí lze na obálku domu aplikovat také ochranné nátěry fasád.

Hlavním problémem jsou plísně

Plíseň je pro fasády největším nepřítelem. Vlhké prostředí a malý přísun slunečního svitu dokáží udělat na fasádách hodně nepořádku. A plíseň je jedním z nejčastějších problémů. Plísně kazí nejen vzhled domu, ale také následkem plísní chátrají materiály, které jsou jimi napadené. Je zapotřebí před novou barvou aplikovat ochranný nátěr proti plísni, který plíseň odstraní a zabrání jejímu opětovnému vytvoření. Byla by škoda, kdyby se na nové barvě fasády objevila ihned plíseň.

Všímejte si i drobných prasklin

Pomocníkem na fasádách nemusí být jen protiplísňové nátěry. Další problém, který se na domě může objevit, jsou mikroskopické prasklinky. Do těch se dostává vlhkost, která je původcem plísní, ale v zimě může způsobit i velké praskliny. Stačí na fasádu aplikovat hydrofobní nátěr, který vlhkost odpuzuje, a problémy s prasklinami jsou vyřešené. Pro vyčištění fasády, posouzení jejího stavu a také případné opravy je vždy lepší volbou kontaktovat profesionální firmy v této oblasti.

Jaroslav Pavlata
Jaroslav Pavlata

18 práce ve stavebnictví mě naučilo spustu věcí. Stavebnictví není jen má práce, ale i koníček. Zajímam se o nové technologie a materiály.