Názory na graffiti se různí. První skupina tento specifický umělecký styl považuje za umění, další ho pokládá za kýč. Většina lidí si však pod tímto pojmem představí především nevzhledné čmáranice, které hyzdí vlakové soupravy a fasády domů.
Pokud jste se stali obětí řádění neznámého vandala i vy, respektive váš majetek, pravděpodobně jste se zařadili do poslední zmíněné skupiny. Otázkou je, jak se k tomu postavíte a co s tím uděláte. Připravili jsme pro vás ucelený návod, jak si s graffiti poradit a postarat se o prevenci.
Čištění fasády nechte na odbornících
Na internetu najdete množství postupů a návodů, jejichž autoři s čištěním povrchů od graffiti příliš mnoho zkušeností nemají. Do odstranění barvy ze spreje či stop po lihovém fixu se samozřejmě můžete pustit i vlastními silami, ovšem přijměte fakt, že nevhodně zvolenými čističi můžete vše jen zhoršit. V konečném důsledku utratíte peníze, ztratíte spoustu času a stejně budete muset kontaktovat profesionály.
ukázka čištění od graffiti specializovanou firmou AXIOM REAL
Firmy, které se čištěním povrchů specializují, obvykle nabízí také antigraffiti nátěr. Ten slouží k ochraně přírodních i umělých materiálů a umožňuje snadné a rychlé odstranění nečistot. Před aplikací tohoto nátěru je nezbytné povrch důkladně vyčistit.
Jak čištění od graffiti probíhá?
Proces odstranění graffiti může mít různý průběh a v praxi záleží na povaze materiálu, stupni znečištění a dalších kritériích, jako jsou barva omítky apod. Obecně však postup spočívá v prvotní analýze vlastností typu poškozeného povrchu a složení spreje či fixy. Následují výběr vhodných odstraňovačů s odpovídajícím PH, omytí povrchu a neutralizace.
Jakmile je povrch zbaven graffiti, přistupuje se k aplikaci ochranného nátěru. Konkrétní ceník antigraffiti nátěrů sice na webu nenajdete, ale můžete si zažádat o cenovou kalkulaci na míru zdarma.