Větrejte inteligentně! Víme, jak na to

Kdo by nechtěl mít doma čerstvý voňavý vzduch a minimalizovat přitom tepelné ztráty? Ten, kdo větrá otevřenými okny, si v létě pouští cíleně do domu teplo, mouchy i komáry. Na jaře, na podzim a v zimě zase uniká otevřeným oknem ven drahocenné teplo z ústředního topení. Jak tedy vyzrát na oběh vzduchu, aby byl váš domov dostatečně okysličen a nedocházelo k ekonomické a energetické nehospodárnosti? Pořiďte si řízené větrání.

Rekuperační jednotky, alias decentrální větrání pracuje na systému efektivní výměny vzduchu skrze  větrací jednotky, umístěné v obvodové zdi, řízené centrální regulátorem, bez nutnosti složitých potrubních rozvodů. Decentrální systém umožňuje nastavit nejen intenzitu větrání dle aktuální potřeby, ale poskytuje rovněž inteligentní řízení větracího systému pomocí čidel s možností individuální volby větrání v jednotlivých zónách. Laicky řečeno, větráte řízeně, v zadané intenzitě a v určitých místech, přesně tak, jak chcete.

Tiše a úsporně

Tento provoz je úsporný a tichý. Je vhodný pro rodinné domy, kanceláře, ordinace, prodejny, výrobny, ale i chaty a chalupy. Jedna jednotka zvládne vyvětrat 20 m2 (50 m3) obytné plochy. V letních měsících se větrací systém chová inteligentně. Částečně ochlazuje přiváděný horký vzduch. V nočních hodinách se doporučuje větrací systém přepnout do režimu trvalého větrání, kdy se nasává chladnější noční vzduch do ložnice a dětských pokojů a nahřátý vzduch odvádí z obýváku či kuchyně ven.

Větrací systém nenahrazuje digestoř, která slouží k odvodu páry. Nehodí se ani do prostor znečištěných oleji, mazivy a mastnotou, do místností s výskytem agresivních nebo žíravých plynů, do lokálů s extrémním výskytem prachu, jako jsou brusírny nebo stolárny. Funkční nebudou v zónách s teplotami pod -20 °C nebo nad + 50 °C. Rekuperační jednotky nejsou určené ani k vysoušení budov.

Řízené větrání je nejen moderní, ale zejména ekonomicky výhodné. Už žádné starosti s otevíráním a zavíráním oken, už žádný strach před zloději, kteří se k vám mohou pootevřeným oknem vloupat. Rekuperace se hodí prakticky pro všechny typy budov. Instalovat si ji můžete sami nebo za pomocí elektrikáře. Na pořízení lze využít i dotaci Zelená úsporám.

Jaroslav Pavlata
Jaroslav Pavlata

18 práce ve stavebnictví mě naučilo spustu věcí. Stavebnictví není jen má práce, ale i koníček. Zajímam se o nové technologie a materiály.