Malování interiéru: Je skutečně tak snadné, jak si většina lidí myslí?

Některé činnosti se jeví mnohem jednodušší, než jaké ve skutečnosti jsou. Patří k nim i malování interiérů – zdánlivě banální záležitost, kterou přece „zvládne každý“. Jenomže chopit se štětce či válečku a „nějak vymalovat“ není to samé jako vymalovat kvalitně. Bez předchozích zkušeností a v případě nedodržení určitých postupů se nedopracujete k ani zdaleka tak dobrému výsledku, jakého by dosáhl profesionální malíř.

Výběr správných odstínů

Malování interiérů je odborná činnost, která by měla začít důkladným výběrem vhodných odstínů. Ať už se budete řídit moderní psychologií barev či filosofií Feng-šuej, přistupujte k barvám s respektem. Mají významný vliv na celkovou atmosféru místnosti, ale také na psychiku. Budou vás ovlivňovat na každém kroku, a proto byste měli volit takové tóny, které na vás budou mít pozitivní dopad a brzy se vám neokoukají.

Stará malba (ne)musí vždy pryč

Měli byste si dát tu práci a seškrábat původní malbu? Škrábání je nevyhnutelné pouze v případě, že je na stěnách silná vrstva několika původních nátěrů, nebo když hrozí, že ji nový nátěr nepřekryje.

Škrábání je sice pracné, ale rozhodně má smysl. Práci si můžete ulehčit tím, že celou stěnu důkladně navlhčíte a poté nátěr seškrábete malířskou špachtlí.

Zdivo vyčistěte a zarovnejte díry

Než se pustíte do malování, nezapomeňte zdi důkladně očistit od prachu a pavučin (především v rozích místností). Zároveň tmelem vyplňte díry a trhliny a poté je pomocí jemného smirkového papíru začistěte.

Na zdivu nemají co dělat ani mastnota a plísně. Na plísně použijte k tomu určený přípravek (např. Savo proti plísním), s mastnotou si poradí voda s octem (poměr 1:1). Vodu nechte vsáknout a po cca 2 -3 minutách setřete hadříkem.

Pozor – chystáte-li se natírat sádrokartonové příčky, nezapomeňte je před aplikací barvy penetrovat.

To nejtěžší vás teprve čeká

Základní přípravu máte za sebou. Nyní vám zbývá zakrýt zařízení, oblepit zásuvky a vypínače… a začít malovat. Jako první vymalujte strop, poté rohy místností a nakonec stěny. Pokud vám práce se štětkou a válečkem nejde od ruky, přenechte malování bytů profesionálům a raději se věnujte příjemnějším věcem. Ušetříte spoustu času, nervů a kdo ví – možná i peněz.