Jak vybrat krb

Jak pořídit krb?

 

Před pořízením nového krbu je třeba uvážit několik kritérií. Krb není bezúdržbovým a statickým objektem a s jeho pořízením Vám přibydou nové povinnosti. Před koupí krbů je třeba zvážit několik věcí. V první řadě byste se měli řídit vhodností vašeho komínu (jeho tah by měl odpovídat požadovanému výkonu. Dále je třeba uvědomit si, jakou funkci má krb plnit. Má sloužit k vytápění jedné či více místností? Nebo má dokonce sloužit k vytápění celého bytu? Nebo chcete pouze estetický doplněk, jehož praktičnost bude nahrazena klasickým zdrojem vytápění?

Podle čeho pořídit krb?

Prvním parametrem, kterému je třeba věnovat zvýšená pozornost je výkon krbu. Tato vlastnost je důležitá hned z několika důvodů. V případě, že zvolíte kamna s nižším výkonem, budete se jej snažit přetápět. Tímto ovšem dojde k znehodnocování kamen a postupem času se můžete „těšit“ na pokroucené a rozbité díly. Též může dojít k popráskání krbové kachle.

Názor profesionála na krby:
Určení výkonnosti krbu je jednoduché. Stačí vynásobit užitnou plochu příbytku výškou posazení stropů. Tímto zjistíte kolik m3 budete vytápět. Podle všeobecné statistiky je k vyhřátí 20m3 potřeba výkonnost 1KW. V případě novostavby, postačí 1KW pro dvojnásobně větší plochu. V případě že zvolíte vyšší výkon, budete mít obytnou plochu přetopenou a dojde k poškození krbových kachlí.stove-575997_640

Při vytápění novostavby je třeba menšího výkonu, než při vytápění novostaby.

Jakou funkci bude krb plnit?

Další věcí, kterou je třeba při výběru vzít v potaz je, zda-li chcete krb jako primární zdroj tepla, nebo jen občasnou podpůrnou silou k přitápění. Zpravidla bývají krby využívány jako zdroje tepla pouze pro 1 místnost. V případě že si pořídíte krb s teplovodním výměníkem, můžete je napojit na teplovodní rozvod, pomocí kterého lze vytopit celý byt, či dům. V tomto případě se budete rozhodovat mezi jednoplášťovými a dvouplášťovými kamny.

Jednoplášťová kamna se rychle zahřejí a rozvedou teplo po celé místnosti poměrně rychle. Dvouplášťová kamna se zahřívají pomalu, ovšem díky zahřátému vzduchu v mezeře mezi plášti se můžete těšit na vytopení i přilehlých místností.

Vhodným materiálem pro krb je litina, ocel a nebo obklad (v tomto případě je důležité pečlivě zvolit krbové kachle, aby byl výsledek esteticky vzhledný). Litinový krb je nejodolnější a nejefektivnější. Vydává teplo nějaký čas i po vyhasnutí. Krb s kachlemi se sice rozehřívají pomaleji. Ale po vyhasnutí zahřejí ještě na několik hodin.

This entry was posted in tipy and tagged .
Jaroslav Pavlata
Jaroslav Pavlata

18 práce ve stavebnictví mě naučilo spustu věcí. Stavebnictví není jen má práce, ale i koníček. Zajímam se o nové technologie a materiály.