Nespěchejte s nákupem pozemku pro výstavbu dřevostavby. Zvažte nejprve maximální výši ceny za koupi parcely, kterou můžete s ohledem na své možnosti investovat. Možnosti kde hledat pozemek jsou ponejvíce realitní internetové servery. Ale zde je potřeba počítat mnohdy s nemalou provizí realitní kanceláře.
Pokud jste si vybrali oblast kde chcete postavit, zkuste navštívit i webové stránky obcí. Mnohdy sami obce prodávají pozemky a ceny jsou zajímavé. Stačí pak projít oficiální stránky obce, pokud nenajdete, neváhejte a zavolejte s dotazem přímo na obecní úřad. Útrata za hovor Vám v případě úspěšné koupi ušetří mnohonásobně víc.
Zohledněte při koupi, zda je pozemek ve svahu. Znamenalo by to zvýšené náklady na základovou desku pro dřevostavbu. Stejně jako pozemek na skalnatém podloží. Ale není nic snazšího než se přeptat již stavících nebo bydlících budoucích sousedů.
Zjistěte, kde jsou u pozemku uloženy inženýrské sítě (voda, elektřina, kanalizace, plyn). Větší vzdálenost od pozemku a dotažení na pozemek není laciná záležitost. Pokud není kanalizace, je potřeba počítat s výdaji na zbudování jímky. Někdy se setkáte i s parcelou, kdy je nutné počítat s výstavbou kopané nebo vrtané studny jako zdrojem vody pro dům. Takové náklady mohou být dosti značné a pohybují se v řádech desítek tisíc.
Pokud již máte vybraný projekt domu, zvažte, zda je velikost pozemku dostačující. Zda regulativa obce umožňují realizovat stavbu. Některé obce například nepovolí moderní styl domu, trvají na barvě střešní krytiny, úhlu sklonu střechy. To vše je potřeba zohlednit před výstavbou dřevostavby a koupí stavebního pozemku. Některým obcím je naopak jedno, jaká stavba vyroste a omezení výstavby není žádné.
Zjistěte si alespoň přes internet, kdo je vlastníkem přístupové komunikace. Pokud to není obec, mohou nastat s jiným vlastníkem komplikace v přístupu na pozemek. Je-li toto ošetřeno věcným břemenem chůze a jízdy (zápisem na příslušném katastru), ještě nejásejte. Je to sice velké plus, ale zjistěte jak to je se svozem odpadu, v zimě s údržbou komunikace.
Pokud si na koupi berete hypotéku, banky mnohé prověří, ale jak se říká – dvakrát měř, jednou řež. Vyplatí se zjistit co nejvíce informací ještě před podpisem kupní smlouvy. Chcete přeci bydlet v klidu, pohodě a výhody dřevostavby si vychutnávat a ne řešit úskalí, o kterých jste netušili.
Ještě jedna věc mě závěrem napadá. Navštivte příslušný stavební úřad. I tam se ptejte naregulativa pro danou obec, nechte si ukázat mapu obce, kde můžete zjistit v územním plánu i výstavbu nejen pro bydlení, ale i průmyslové zóny apod. Určitě nechcete po třech letech, kdy jste už zabydleni, zjistit že kousek od Vás začínají stavět sklad, kam denně bude jezdit „X“ kamiónů.