Sanace a izolace vlhkého zdiva

Sanace a izolace zdiva je výborný způsob, jak se vypořádat s vlhkostí v domě, bytě a na jiných stavbách.  Všechny budovy trpí působením povětrnostních vlivů či vzlínající spodní vody velkou zátěží. Existuje několik způsobů, jak ozdravit zdivo stavby a navrátit kvalitu svému bydlení, zbavit se plísní, solných výkvětů na omítkách a nepříjemně zapáchajícího a vlhkého vzduchu.

Jedním ze způsobů, jak můžeme zbavit zdivo nežádoucí vlhkosti, jsou sanační omítkyBaurex, které zabraňují pronikání vody ze zdiva do místnosti, umožňují mu dýchat a zamezují vzniku plísní. Jsou často využívané při sanacích historických objektů či rodinných domů.

Energetická sanace pomocí tepelně-izolačních omítek Nanosan či desek Nanodesk je další hojně využívanou alternativou. Je možné ji aplikovat přímo na mokré zdivo, díky čemuž je oblíbená po povodních a u staveb v časovém skluzu. Přináší navíc i téměř 40% úsporu nákladů na topení, což bylo zejména u historických objektů donedávna téměř nemožné.

Plošné hydroizolace pomocí asfaltových stěrek jsou náhradou za asfaltovou lepenku. Na rozdíl od té totiž nezanechávají spoje a jsou naprosto ekologické. Krystalické hydroizolace Sikkaton zase zajišťují betonovým konstrukcím větší povrchovou odolnost proti vodě a mechanickým vlivům. Silikátové izolace Bornit jsou oblíbené především v koupelnách a kuchyních a jsou často používané pod obklady a dlažbu.

Další možností je injektáž zdiva za pomoci navrtaných otvorů a vyplnění rubové strany zdiva látkou odpuzující vodu. Zajímavostí a relativně novou technologií je injektáž gelová, například Rubbertite nebo Variotite. Mají schopnost opakovaně při kontaktu s vodou nabobtnat a při vyschnutí se smrštit. Druhů injektáží je několik, ale všechny bez rozdílu zabraňují pronikání spodní vody do zdiva zespodu i zboku.

Utěsňování spár pomocí hydrofobních pryží výborně izoluje proti tlakové vodě a stejně jako gelová injektáž funguje na principu nabývání při kontaktu s vodou. Nemůže se proto stát, že by voda prošla nějakou netěsností nebo prasklinou.

Sanace a izolace zdiva jsou často prováděny současně. Sanace může ozdravit zdivo a zlepšit životní prostředí, ale nezabrání stálému pronikaní vody. To řeší právě izolace. Neměli bychom proto spoléhat jen na jednu variantu, ale zajistit si co nejlepší výsledek našich investic do sanace a zaizolování stavby.

Tento příspěvek byl publikován v tipy a označen .