Jak je možné, že vaši sousedé mají domy jako ze škatulky, ale ten váš vypadá, jako by se na něm podepsalo minimálně dvacet let bez jakékoliv údržby? Pravděpodobně nepodceňují význam pravidelného čištění. Fasáda musí odolávat množství vnějších vlivů, které se podepisují na jejích vlastnostech a životnosti. Což jsou dostatečné důvody pro to, abyste si ji nechali čas od času umýt i vy.
Čistý dům má větší tržní cenu
Chystáte se své bydlení v dohledné době prodat? Pak byste měli vědět, že čištění fasády zvedne jeho tržní cenu, a to o poměrně vysokou částku. Zároveň zvýšíte šanci na rychlejší prodej.
Čištění se samozřejmě vyplatí i v případě, že se nikam stěhovat nehodláte. Mít dům, na který je radost pohledět, je přece velmi příjemné. K hlavním důvodům pravidelného čištění fasády však patří zachování jejích vlastností a prodloužení životnosti.
Odborníci zastávají názor, že optimální frekvence čištění fasády je cca 5 až 8 let. Zateplené budovy by měly absolvovat očistnou kůru ještě o něco častěji.
Jak fasádu vyčistit?
Na otázku „jak čistit fasádu“ existují dvě odpovědi. Můžete se do toho pustit sami, nebo se obrátit na specializovanou firmu. Obojí má svá pro i proti.
Odborné čištění fasády je na první dojem o něco dražší než svépomocí. Je to logické – musíte zaplatit práci technikům. Ovšem pozor – v konečném součtu můžete nakonec utratit stejnou částku, protože se neobejdete bez lešení a čisticích prostředků.
V případě hluboce znečištěné fasády se navíc může objevit problém – běžnými čistidly proti špíně nic moc nezmůžete a budete muset použít zařízení na bázi vysokotlakého, parního či jiného čištění. A protože tyto stroje přeci jen nepatří k běžnému domácímu příslušenství, nezbude vám, než kontaktovat odborníky.
Další informace ohledně čištění fasády najdete na www.ars.cz.