Keramické grily zaujmou nejenom svými vlastnostmi

Keramické grily jsou ne-úplně známou, ale o to zajímavější variantou. Proč je pořídit? Grilovací sezóna je v plném proudu a byla by škoda se do ní nezapojit. Zbývá jenom vybrat, který gril pro vás bude ten nejlepší. Pro náročné uživatele, kteří se nebojí experimentovat a potrpí si na výsledek, se dokonale hodí trochu netradiční gril z keramiky.

TOP keramické grily

[go_pricing id=“classic-gr_5d1cc2b91f47f“]

 

Gril Big Green Egg Small

  • Malý keramický gril s nerezovým roštem a skvělými výhřevnými vlastnostmi, díky kterým funguje Big Green Egg Small nejen jako zahradní gril, ale i jako keramická pec
  • Griluje se na nerezovém roštu o průměru 33 centimetrů, na kterém v pohodě připravíte pohoštění pro 4 až 6 dospělých osob
  • Ve víku je umístěn teploměr s ciferníkem, na kterém můžete při grilování sledovat výši provozní teploty uvnitř grilu
  • Kromě teploměru je ve víku také regulátor, s jehož pomocí lze podle potřeby zvyšovat nebo snižovat teplotu
  • Uvnitř grilovací vany je umístěn keramický prstenec neboli difuzér, který pomáhá v grilu udržovat rovnoměrnou teplotu – skvělá vychytávka zejména při nepřímém grilování
  • Jako palivo se používá dřevěné uhlí Premium Lump Charcoal ze směsi dubového dřeva a hickory
  • Ke grilu si lze přikoupit bytelný pojízdný stojan Nest pro snadné převážení grilu z místa na místo

ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE

Grilovací rošt nerezový rošt o průměru 33 cm
Palivo dřevěné uhlí Premium Lump Charcoal z dubového a hickory dřeva
Termosonda v poklopu Ano
Výška grilu 61cm
Základní vybavení Víko s komínem, litinový regulátor, teploměr, nerezový rošt, keramický prstenec, litinový ohnišťový rošt, spodní větrací dvířka a základní grilovací vana
Hmotnost 36 kg
Barva zelená
Kapacita grilu Na jeden zátah ugrilujete 2 kuřecí prsa nebo 2 vepřové kotlety či 1 pořádný hovězí steak
Záruční doba Doživotní záruka na všechny keramické části grilu

NEJLEPŠÍ CENA << 

Gril Big Green Egg XLarge

  • Velký keramický gril vybavený nerezovým roštem a výtečnými výhřevnými vlastnostmi, které ho předurčují fungovat nejen jako klasický zahradní gril, ale také jako keramická pec
  • Griluje se na velkém nerezovém roštu o průměru 61 centimetrů, díky čemuž zvládá nejen malé/velké soukromé grilovačky, ale uchytil by se i v restauračním provozu
  • V poklopu je zabudován praktický teploměr s ciferníkem pro snadné sledování provozní teploty uvnitř grilu
  • Vedle roštu je regulátor z černé litiny, se kterým podle potřeby snadno zvýšíte nebo snížíte provozní teplotu
  • Ve spodní části grilovací vany je zabudován keramický prstene, kterému se také přezdívá difuzér, a pomáhá rovnoměrnému šíření žáru napříč útrobami grilu
  • Jako palivo doporučujeme dřevěné uhlí Premium Lump Charcoal, které se vyrábí ze směsi dřeva hikory a z dubového dřeva
  • Ke grilu si lze přikoupit pojízdný stojan Nest, případně pojízdný stojan Nest s držadlem či pouze samotné držadlo pojízdného stojanu

ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE

Grilovací rošt nerezový rošt o průměru 61 cm
Palivo Dřevěné uhlí Premium Lump Charcoal
Termosonda v poklopu Ano
Výška grilu 78 cm
Základní vybavení Víko s komínem, litinový regulátor, teploměr, nerezový rošt, keramický prstenec, litinový ohnišťový rošt, spodní větrací dvířka a základní grilovací vana
Hmotnost 99 kg
Barva zelená
Kapacita grilu Na jeden zátah ugrilujete 2 cca 10kilové krocana, nebo 24 hamburgerů zhruba ze čtvrt kila masa, 11 celých kuřat, 12 velkých hovězích steaků, 12 pásů žebírek

 

> NEJLEPŠÍ CENA << 

Není gril jako gril

Každý, kdo se už při výběru nového grilu někdy spálil, ví, že opravdu záleží na tom, abyste měli doma kvalitní gril. Takový gril, který bude fungovat bez problému a díky kterému si na připraveném masu opravdu pochutnáte – a na metody, při kterých musíte maso předpřipravovat v troubě nebo na pánvi, můžete s radostí zapomenout.

Grilů je v nabídce opravdu velké množství, od těch klasických až po lávové a vodní varianty. Gril, který vám dneska představíme, patří také spíše mezi ty méně známé – je to keramický gril. Tento typ grilu je oblíbený především v Asii, ale pomalu a jistě se dostává i k nám. Rozhodně patří mezi grily, které se řadí mezi ty nejlepší.

Gril z keramiky

Tento gril má většinou podobu roztomilého vajíčka – jeho výkon ale už zdaleka roztomilý není. Princip, na kterém krby z keramiky fungují, si můžete nejjednodušeji představit jako princip jakési pece.

Keramika utváří uzavřený prostor, ve kterém se vlastně jídlo připravuje. Tyto grily jednoduše vytopíte dřevěným uhlím a keramika teplo rovnoměrně roznese do grilovací části. Díky tomu si vlastně o dřevěné uhlí nemusíte dělat téměř žádné starosti – do kontaktu s grilovanou potravinou ani nepřijde a nemusíte tak hlídat případné vzplanutí uhlíků.

Mezi hlavní výhody tohoto grilu patří:

  • Úspornost
  • Více vařících funkcí
  • Rychlá příprava
  • Regulace teploty

Keramické grily a jejich historie

Asie je svými vynálezy vyhlášena – není proto divu, že i tento revoluční způsob grilování pochází právě odtud. Například Japonci mají pro tento druh přípravy masa i vlastní název – kamado. Pod tímto názvem můžete keramické grily dohledat i v českých obchodech a e-shopech.

Původní význam slova kamado je ohniště nebo pec – zkrátka nějaké topidlo. Právě z Japonska se tento druh úpravy masa dostal až do Ameriky – to díky vojákům, kteří se po 2. světové válce vraceli z Japonska domů, do Ameriky.

Kamado si brzy získalo obrovskou popularitu, ale brzy se objevil problém s materiálem – keramika měla tendenci časem křehnout a gril tak ztratil svou životnost. Kvůli tomu došlo k revoluci, co se materiálu týče, a v dnešní době jsou tyto grily z vysoce zátěžové keramiky. Tato vysoce zátěžová keramika byla vyrobena díky pokusům ve vesmírné agentuře NASA.

Gril, ve kterém není problém uvařit

Jednou z největší výhody tohoto krbu je, že v něm nemusíte jenom grilovat. Díky tomu, že funguje na odlišném principu, není problém jej použít k:

  • Pečení
  • Uzení

Pro tento gril není problém připravit žádný typ masa – od dietního bílého, až po tučné varianty masa. Možná jste se u některých grilů setkali s tím, že si gril neuměl úplně poradit s křehkým rybím masem – to se grilu z keramiky stát nemůže. Díky tomu, že lze teplotu jednoduše a přesně regulovat, se vám nemůže stát, že byste maso přesušili nebo nedopekli. Stačí gril zavřít, sednout si na sedací vak a čekat, až bude dílo hotové.

Jak začít s krbem z keramiky

Největší výhody grilů z keramiky je kromě dlouhé životnosti bezesporu snadná údržba a jednoduchá obsluha grilu. Vybírejte ale gril tak, aby byl z kvalitních materiálů a byla tak zaručena bezpečnosti při grilování.

Ideální jsou grily z keramiky, které mají princip přívodu vzduchu spodními větracími dvířky – vzduch pak pokračuje přes dřevěné uhlí. Díky tomu se rozehřeje dříve. Zaměřte se při výběru i na to, aby tento typ grilu měl regulační komínek – díky tomu vzduch hnaný spodními dvířky lehce a jednoduše tímto komínkem odejde.

Většina grilů z keramiky funguje lépe, když k jejich rozpálení používáte přírodní uhlí (klidně i větší kusy). To se snadněji rozhoří a dosahuje i vyšší teploty než například grilovací brikety. Při zapalování můžete používat:

  • Pevný podpalovač
  • Elektrický zapalovač

Tekutý podpalovač můžete použít také, ale není to nutné. Varianty uvedené výše by měly být postačující.

Jak na steaky z keramiky

Nejoblíbenějším jídlem, které vévodí všem grilovacím party široko daleko, je bezesporu dobrý steak. Pokud si ho ale chcete připravit opravdu dobře, není vždy jednoduché odhadnout dobu jeho grilování, aby byl propečený přesně podle vaší chutí:

  • Rare (krvavý)
  • Medium rare (středně krvavý)
  • Medium (středně propečený)
  • Well done (propečený)

S keramickým grilem a díky jeho přesnému rozložení tepla, je to ale rázem mnohem jednodušší. Gril stačí rozpálit na 320-370°C. Pokud steaky nechápe při této teplotě grilovat po dobu 3 minut po obou stranách, měli byste získat bezkonkurenční středně propečený steak. Chcete-li si být jistí, vždy si můžete pořídit teploměr na steaky.

Jak na burgery z keramiky

Burgery jsou jídlem, které si v poslední době vybudovává čím dál tím silnější postavení na domácích grilováních. Burgery se přestávají vnímat jen jako fastfoodové jídlo. Lidé si uvědomili, že pokud se připraví správně a s péčí, může jít o luxusní gurmánský zážitek.

Správná příprava burgerů vyžaduje o něco nižší teplotu než příprava steaků. Bude stačit, pokud gril roztopíte na 200°C. Dobu pečení musíte přizpůsobit tomu, jak velký a vysoký burger jste si připravili. Každopádně, pokud má váš burger standardní velikost, měly by být ideální 4 minuty na každé straně. Hotový burger nechte pod fólií 5 minut odležet – mezitím si můžete opéct bulku a ostatní ingredience.

Jak na kuře z keramiky

Při grilování se ale zdaleka nemusíte omezovat na vepřové steaky a hovězí burgery. Kuřecí maso je lehké, patří mezi dietnější varianty a při horkých letních dnech po něm mnoho lidí sáhne mnohem raději než po masech těžších.

Kuřecí prsa by se neměla grilovat při příliš velké teplotě – raději se držte teplot blíže ke středu škály. Kuře byste neměli zapomenou dobře naložit – má jinak tendenci být poměrně suché. Pokud se bojíte, že bude suché i tak, neporcujte jej na příliš tenké plánky. Tlustší kus masa se sice bude připravovat o trochu delší dobu, ale zachová si v sobě víc chuti.

Kuřecí maso je známé tím, že se dá okořenit a naložit mnohými způsoby. Vyzkoušejte třeba marinádu, do které přidáte trochu medu.

Jak na pizzu z keramiky

Grilem z keramiky můžete opravdu zazářit – napadlo by vás, že si na grilu můžete jednoduše připravit pizzu přímo u vás na zahradě? Jediné, co k tomu budete potřebovat, že speciální kámen na pizzu, který na gril položíte.

Ideální teplota pro přípravu pizzy by neměla přesahovat 200°C. Takhle rozehřátý gril nechce vyhřát alespoň po dobu 20 minut – pak můžete pizzu vložit na speciální pizzový kámen. Doba pečení samotné pizzy je 5-10 minut – po dobu, kdy pizzu pečete, byste ji ale neměli zapomínat občas protočit.

Kromě domácí pizzy si takhle můžete připravit i pizzu, kterou zakoupíte v obchodě – pokud se ale rozhodnete pro tuto variantu, dbejte na to, abyste vybrali kvalitnější výrobek. Pizza z grilovacího kamene je sama o sobě výborná a byla by škoda zkazit si zážitek nekvalitním výrobkem.

Jak na grilovanou zeleninu z keramiky

Grilování není ale jenom záležitostí masa. Ať už patříte mezi vegetariány nebo ne, můžete si vychutnat výbornou grilovanou zeleninu. Výhodou grilování zeleniny je, že je hotová velice rychle – většinou ji stačí grilovat jenom po dobu několika minut.

Mezi nejčastěji opékané zeleniny patří cuketa, lilek a paprika. Samozřejmě ale můžete upéct jakoukoliv zeleninu, kterou máte rádi. Například opečené rajče a opečená cibule se skvěle hodí jako doplněk k domácímu hamburgeru, o kterém jsme mluvili výše.

Pokud si chcete zpestřit grilování chutnou přílohou, můžete ugrilovat brambory nebo batáty (sladké brambory). Grilované fazolové lusky zase můžete podávat buďto s rybou nebo s kuřetem – navíc chutnají výborně s grilovanou slaninou.

Dezert rovnou grilu

Každé správné hodování by mělo být zakončené sladkou tečkou – a co teprve, když je to sladká tečka rovnou z grilu!

Určitě se všem zavděčíte (především při vysokých venkovních teplotách), když budete podávat kvalitní zmrzlinu s lahodnými kousky grilovaného ovoce. Ideální druhy ovoce, které se hodí ke grilování, jsou broskve, ananas, jablka a banány. Pokud máte odvahu, můžete ovoce upravit i flambovací metodou – bude to tak i efektní podívaná.

Pokud máte ke grilu s keramiky pořízenou i pečící desku, nemusíte se bát i nějaký dezert rovnou upéct. Jednoduché muffiny nebo sladké bochánky budou najednou chutnat úplně jinak – vyzkoušejte svůj oblíbený recept na grilu.