Jak vybrat trampolínu? Ultimátní průvodce výběrem trampolíny

Jak vybrat trampolínu? Zase až tak složité to být nemusí, když víte jak na to. Trampolíny se už dávno neřadí pouze mezi cirkusové vybavení, ale stále častěji je můžeme vídat i na zahrádkách našich sousedů. Ať už jde pro zábavu pro děti nebo pro dospělé, každá má své specifika – pomůžeme vám se v nich vyznat.

Nejlepší trampolíny v poměru cena / výkon

[go_pricing id=“classic-gr_5eca13675606a“]

Trampolína Marimex 457 cm + vnitřní ochranná síť + žebřík ZDARMA

Trampolína Marimex je skvělým doplňkem každé zahrady. Děti skákání na trampolíně milují a při skákání si snadno zacvičí i dospělí – nosnost je až 150 kg. Dokonalou stabilitu zajišťují tři nohy ve tvaru písmene U.

Odrazová plocha

Materiál odrazové plochy patří k nejkvalitnějším na trhu. Plocha je vyrobena ze speciálního polypropylenu s ochranou proti UV záření, který zaručuje dlouhou životnost. Speciální neabrazivní (hladká) povrchová úprava zabrání odření kůže při dopadu.
Parametry:
Průměr trampolíny:457 cm
Průměr skákací plochy:398 cm
Výška vč. sítě:273 cm
Nosnost:150 kg
Počet nohou:5

 

 >>> NEJLEPŠÍ CENA <<<

Odkud trampolíny přišly

Skákání do výšek lidi baví již od středověku – a to i když trampolíny ještě neměli. Bohatě si vystačili s pružnými prkny, která zafungovaly vlastně na stejném principu jako právě trampolíny. Pokud bychom ale chtěli jít až ke kořenům trampolíny, musíme zavítat až k Inuitům, kteří jakousi prapůvodní trampolínu vyráběli z mroží kůže.

První trampolínu, tak jak ji víceméně známe, postavil francouzský akrobat, po kterém se tento vynález i pojmenovat – du Trampoline. Ten se inspiroval záchrannými sítěmi, které vídal zavěšené pod hrazdami a které bránily smrtelným následkům pádu. V roce 1936 si George Nissen a Larry Griswold nechali trampolínu patentovat poté, co si vyrobili vlastní.

Kromě ke sportovním účelům posloužila trampolína třeba i jako nástroj pro výcvik pilotů a jako pomůcka ve vesmírných střediscích.

Proč skákat na trampolíně

Při skákání na trampolíně se můžete setkat s pojmem Trampolining. Trampolining je vlastně skákání na trampolíně, které povýšilo na sport – má svá vlastní pravidla, vlastní soutěže a vlastní mistry. Nemusíte se ale trampoliningu věnovat na odborné úrovni, abyste mi mohli užít nejen zábavu s tím spojenou, ale i vítané zdravotní benefity. Patří mezi ně:

  • Zlepšení kardiovaskulární činnosti
  • Omezení a prevence obezity
  • Posílení svalů celého těla
  • Zlepšení krevního oběhu

Na rozdíl třeba od běhání nejsou přespříliš zatěžovány klouby – a to je nesporná výhoda. Navíc se díky skákání vyplavují hormony, díky kterým se skákajícímu zlepšuje nálada. Takže pokud máte nějaký splín, můžete jej jednoduše vyskákat.

Skákání na trampolíně se doporučuje i ve chvíli, kdy třeba dítě (nebo i dospělý člověk) nemá úplně dobře vyvinutou:

  • koordinaci pohybů
  • prostorovou orientaci
  • rovnováhu

Zahradní trampolína nebo domácí? Jak vybrat trampolínu?

První otázku, kterou si při výběru trampolíny budete muset zodpovědět je, jak velkou trampolínu chcete a kde ji chcete mít umístěnou. Základně se trampolíny dělí na ty, které se jednoduše instalují třeba do dětského pokoje a na ty, na které potřebujete více prostotu.

Domácí trampolína by neměla mít větší průměr než 140 cm. Při jejím umisťování ale musíte mít na paměti, že aby byly splněny základní bezpečnostní požadavky, měl by kolem této trampolíny být volný prostor – a to nejméně 1 m. Zahradní trampolína (venkovní trampolína) má většinou více než 140 cm v průměru a bývá umístěna venku. Záleží jenom na vás, kolik máte venku prostoru a kolik ho chcete trampolíně obětovat – jednoduše můžete totiž sehnat trampolínu velkou až 5 metrů v průměru.

Při instalaci venkovní trampolíny nezapomínejte na bezpečnost. Žádné větší trampolíně by neměla chybět ochranná síť, která brání vypadnutí cvičícího – s velikostí trampolíny totiž úměrně roste i výška a síla výskoků.

Jaké je správné umístění trampolíny?

Ještě předtím, než dojde k samotnému výběru možné trampolíny, byste měli vědět, zda pro ni máte vhodné místo. Podle místa a prostoru pak i lépe odhadnete velikost trampolíny tak, abyste mohli pohodlně, a hlavně bezpečně zvolit umístění trampolíny tak, aby vám nebyla na zahradě na překážku. Raději zvolte menší variantu než větší, která by nebyla umístěna stoprocentně bezpečně.

Především, trampolína by měla být vždy na rovném povrchu. Není to ale tak jednoduché – například beton, dlažba nebo jiný podobný materiál se jako podklad pod trampolínu nedoporučuje z toho důvodu, že není pro konstrukci trampolíny vhodný a snižuje se tak její životnost. To platí i o dřevoplastu WPC. Ideálním řešením je kus rovného trávníku. Pokud nemáte jinou možnost, než zvolit např. betonový podklad, můžete si pomoci například:

  • kobercem
  • gumovou podložkou

Z bezpečnostního hlediska nikdy neumisťujte trampolínu jinak než na rovný podklad. Snížená stabilita trampolíny znamená nebezpečnější pády a možné úrazy.

Jaká je životnost trampolíny?

Určitě vás zajímá, jak dlouho vám nová trampolína vydrží? Určitě uslyšíte rádi, že výdrž trampolíny můžete jednoduše ovlivnit vy sami – pokud vyberete kvalitní kousek, správně ji umístíte a budete se o ni dobře starat, je životnost trampolíny téměř neomezená. Pokud si vyberete nekvalitní výrobek, který umístíte na beton a ponecháte ji svému osudu, dost možná se s trampolínou můžete po sezóně rozloučit.

Jaké jsou aspekty, které ovlivňují výdrž a dobrý stav trampolíny? Jedním z hlavních faktorů je samotná kvalita vaší trampolíny. Zaměřte se především na nohy, na kterých stojí – nohy by měly být pevné, z kvalitního materiálů a jejich počet by neměl být menší než čtyři.

Péče o trampolínu

Dalším důležitým faktorem je, kam trampolínu umístíte. Jak jsme již řekli, mělo by jít o rovný, travnatý povrch. Nejvíce můžete výdrž své trampolíny ovlivnit tak, že jí budete věnovat správnou péči. Začněte tím, že si pořídíte ochranné sítě a plachtu, kterou ochráníte skákací plochu. Zamezíte tak přístupu zvířatům – jak domácím, tak třeba toulavé kočce.

Nezapomínejte ani na to, že u to, jak trampolínu užíváte, jí může životnost prodloužit nebo zkrátiti. Podobně, jako když užíváte sedací vak. Nezapomínejte se zouvat, předtím, než půjdete skákat a nevnášejte do prostoru trampolíny ostré předměty – sundejte si například ostré prstýnky nebo náramky.

S čím jsou spokojení ostatní – nejprodávanější trampolíny

Jako i u jiných produktů, ani u trampolín se neškodí inspirovat uživatelskou zkušeností ostatních lidí. Nejprodávanější trampolíny patří mezi nejoblíbenější a nejlépe hodnocené na trhu. Mezi nejúspěšnější a nejoblíbenější výrobce na trhu s trampolínami patří bezesporu firma Marimex.

Jejich trampolíny se dlouhodobě umisťují na prvních místech žebříčků spotřebitelských testů. Jsou oblíbené i pro svůj poměř rozumné ceny a vysoké kvality.

Zajímavé je, že trampolíny, které se nejvíce prodávají, jsou jinak často ty nejlevnější, kde se tolik nehledí na kvalitu (často kupované jako první trampolína) nebo naopak už finančně více náročné, ale s předpokladem většího sportovního vytížení.

Marimex trampolína recenze

Zdaleka nejoblíbenější trampolínou je trampolína Marimex o průměru 305 cm. Když si zadáte do vyhledávače: Marimex trampolína recenze, tak vám okamžitě vyjede, že tato trampolína získala ocenění Produkt roku 2018.

Tato trampolína má:

  • nosnost 150 kg
  • hmotnost 49 kg
  • ochranou síť
  • 54 pružin

Velkou výhodou této trampolíny je její odrazová plocha a materiál, z kterého je vyrobená. Tento speciální polypropylen s ochranou proti UV záření patří mezi nejkvalitnějšímu materiálu, který na trhnu v současné době zatím je. Nejen, že se díky tomu prodlouží životnost odrazové plochy, ale hladký povrch ani nezapříčiní odření kůže při dopadu.

Bezpečně s trampolínou Marimex

Na bezpečnost by se mělo dbát při všech sportech – a pro trampolíny a skákání na nich to patří obzvlášť. Trampolína Marimex na tuto skutečnost myslí za vás a je tak bezpečná, jak jen to u trampolíny jde – to patří mezi její další velké výhody.

Trampolína Marimex má ochrannou síť, kterou zakoupíte přímo se samotnou trampolínou. Nemůže se tak stát, že byste na ni snad zapomněli. Pokud přemýšlíte, jestli je lepší vnitřní nebo vnější síť, tak bezpečnějším řešením je právě síť vnitřní. Ta je totiž schopna zabránit skokanovi, aby nepřišel do kontaktu s pružinovou částí.  Dalším ochranným prvkem je obalení tyčí měkčenou pěnou.

Trampolína Marimex se může tedy pyšně chlubit tím, že splňuje i ty nejpřísnější bezpečnostní normy – dokonce mají oficiální certifikaci Intertek.

Trampolína Marimex zkušenosti

Více než recenze výrobku nám ale můžou prozradit zkušenosti lidí, kteří si již tuto trampolínu pořídili. Vyhledáme-li Trampolína Marimex zkušenosti, zjistíme, že jsou s ní uživatelé opravdu spokojení – koneckonců, pokud by nebyli, nezískala by právě tato trampolína ocenění Produkt roku 2018.

Lidé na této trampolíně nejčastěji oceňují:

  • Bezpečnost
  • Cenu
  • Životnost

Uživatelé si často chválí, že samotná montáž trampolíny není složitá a snadno to zvládnou i šikovnější maminky. Jediné, na co upozorňují, je celkem velká hmotnost balíku, ve kterém trampolína je – jak výrobce uvádí, je to téměř 50 kg a je třeba s tím počítat. Vzhledem k tomu, že jde o poctivý materiál, nelze tuto skutečnost ovlivnit.

Nejchválenější vlastností je ale opravdu bezpečnost trampolínky. V recenzích se uvádí, že jsou tyče, které nesou ochranou vnitřní síť, dostatečně daleko od sebe, a tak nehrozí, že by do nich skákající člověk vrazil a ublížil si.

Jiná uživatelka trampolíny oceňuje, že schůdky mají širší schůdky, a tak se dětem do trampolíny lépe (a bezpečněji) dostávají. Zároveň si chválí dobré zajištění vstupu do trampolíny, takže ději jsou zajištěné proti nechtěnému vypadnutí z trampolíny.

Co ještě k trampolíně potřebujete?

Máloco naštve natěšeného člověka tak, jako když po postavení nové trampolíny zjistí, že nějaká pro něj nezbytná část nebyla součástí balení. Zkontrolujte si proto, co vše je součástí vaší vybrané trampolíny – rozhodně by tam neměly chybět následující položky:

  • Schůdky k trampolíně
  • Ochranná síť
  • Kryt pružin
  • Ochrannou plachtu

Na trampolíně je výhodné i to, že téměř vše se na ní dá vyměnit. Není proto špatné se rovnou zásobit i náhradním díly. Nejvíce namáhanou částí trampolíny jsou pružiny a odrazová plocha. Náhradní pružiny jednoduše zakoupíte buďto v e-shopu nebo na kamenné prodejně s trampolínami. Důležité je i kontrolovat kryt pružin – jde o zásadní bezpečnostní prvek a ve chvíli, kdy již není v pořádku, byste jej měli vyměnit.

Kdo všechno může na trampolínu?

Máte pocit, že je trampolína určena jenom pro děti? Zdaleka už tomu tak není. Kromě dětí, které si na ní vyhrají si na trampolíně můžete zaskákat i vy – a nezáleží ani tak na tom, jestli za sportovním nebo za relaxačním účelem.

Skákání na trampolíně se v dnešní době používá v mnoha fitness centrech, kde se lektorky zaměřují přímo na cvičení na trampolínách.

Důležité ale je, abyste se při skákání drželi pár jednoduchých zásah:

  • Před intenzivním skákáním se pořádně zahřejte
  • Držte se uprostřed trampolíny
  • Dopadejte na celá kolena
  • Cvičení končete pohupováním

Základní postoj

Pokud chcete cvičení na trampolíně vyzkoušet, měli byste si osvojit základní postoj. Na trampolíně byste měli stát s nohama mírně rozkročenýma (asi na 15 cm). Paže by měly být lehce pokrčené, zatímco lokty zůstávají u těla.

Kolena jdou do lehkého ohybu a v tu chvíli se lehce odraze nahoru a dolů. Nedoporučuje se skákat vysoko – stačí jen mírných pár centimetrů. Uvidíte, že po 30 opakováních již budete nohy cítit i bez vysokých výskoků.

Cviky na trampolíně

Ve chvíli, kdy umíte základní postoj, se můžete pustit i do složitějších cviků. Na začátku tohoto cviku se postavte na trampolínu stejným způsobem, jako při základním postavení. Změna přijde ve chvíli, kdy ruce založíte v bok, místo toho, aby byly podél těla. Pak můžete mírně pokrčit kolena a pomalu se začít lehce odrážet chodidly. Ve výsledku tento cvik připomíná pomalý běh na místě, který se často používá třeba při rozcvičení – akorát že na trampolíně to je o trochu složitější.

Chvilku se tímto způsobem rozehřejte a pak můžete přidat složitější prvek – a to je střídavé zvedání kolem – čím výš, tím lépe. Přizpůsobte tempo vlastní fyzičce a zvolte si počet opakování – nejméně by opakování mělo být 30, ideálně ale až 60.

Po tomto cviku můžete zkusit ještě další varianty:

  • Předkopávání
  • Zakopávání

Dřepy na trampolíně

Dalším cvikem, který je na pevné zemi jednoduchý, ale který na nestabilním povrchu získává úplně jinou náročnost i úplně jiný účinek – jsou jednoduché dřepy. Povrch trampolíny je tam nestabilní, že při jednoduchém dřepu budete muset zapojit svaly celého těla.

Postup je ale stále stejně jednoduchý. Postavte se na trampolínu a ruce nechce u těla. Vyskočte výš, než při předchozích skocích – přizpůsobte tomu ale i svůj postoj na trampolíně. Když chcete vyskočit výše, měli bystě zvětši rozestup svých nohou. Při tomto případě je ideální taková varianta, když rozestup nohou bude o trochu větší, než je šířka vašich ramen.

Ve chvíli, kdy se z výskoku vracíte, byste měli podřepnout. Dbejte na to, aby vaše stehna byly se zemí v rovnoběžné poloze. Jednoduše by to mělo vypadat asi tak, jako kdybyste si chtěli sednout na židli. V tuhle chvíli, když se vracíte z výskoku, by vaše paž měly být v předpažené poloze. Doporučený počet opakování pro tento cvik je 20, ale samozřejmě tento počet můžete přizpůsobit tomu, jak se cítíte.

Uvidíte, že pokud vydržíte, přinese cvičení na trampolínách velice brzy viditelné výsledky.

 

Jak se naučit skákat na trampolíne a jak začít

se dozvíte v tomto videu:

Jak zazimovat trampolínu

Pokud jste si vybrali menší trampolínu, která se vám vejde do bytu, tak jste ušetření jedné velké starosti – co s ní v zimě. Pokud jste si vybrali velkou zahradní trampolínu, která se do bytu nevejde, budete to mít trochu složitější – ale nemusíte se lekat, není to náročné a ani vám to nezabere příliš mnoho času.

U drtivé většiny venkovních trampolín se doporučuje je na zimu uskladnit. Trampolína by se měla přes nepříznivé zimní období skladovat v teple a suchu. Předtím, než ji ale do toho tepla a sucha uschováte, byste neměli zapomenout ošetřit kovové díly a pružiny. Bude stačit, když je přetřete silikonovým olejem – až je na jaře vytáhnete, budete rádi, že jste si s nimi tu práci dali.

Ve chvíli, kdy trampolínu uskladňujete, byste si měli zkontrolovat, jestli v daném prostoru nejsou přítomní nezvaní návštěvníci, jako jsou například myši. Jednoduše by se jinak mohlo stát, že až budete příští rok trampolínu sestavovat, již byste nenašli třeba ochranou síť, protože by si na ní myšky pochutnaly.

Pokud se ale rozhodnete nechat trampolínu venku i přes zimní a podzimní počasí, měli byste mít na paměti, že trampolínu není bezpečné používat při bouřce a při dešti. V mrazu zase pohlídejte děti, že nebudou zkoušet olíznout kovové části trampolíny.

Shrnutí

Když to celkově shrnete, tak je trampolína skvělá investice, která zabaví jak děti, tak i dospělé. Důležité je jen ujasnit si, zda je pro vás vhodnější trampolína do pokoje nebo trampolína, která bude stát na vaší zahradě. Pokud se rozhodnete pro zahradní variantu, najděte pro ni rovný kus trávníku, kde ji budete moci postavit.

Při samotném výběru dejte pozor na to, aby splňovala veškeré bezpečnostní opatření. Měla by mít ochrannou síť a skákající by se neměl dostat k pružinám. Čím je trampolína stabilnější, tím lépe. Trampolína by neměla mít méně než čtyři pevné nohy.

Ve chvíli, kdy již trampolínu máte, je důležité se o ni starat. V zimě je lepší ji uskladnit na suché a čisté místo.