V dnešní době se umělý trávník stal vynikající alternativou k nahrazení přírodní trávy, protože tato možnost zcela eliminuje potřebu péče, údržby a sekání trávy. Tato syntetická plocha se objevila poprvé již v šedesátých letech minulého století a byla použita na sportovní plochu stadionu. Ale dnes si člověk takový umělý trávník může pořídit i na svou zahradu nebo do okolí své chalupy. Právě v případě, že se majitel domu chystá na rekonstrukci domu či úpravu zahrady, je realizace umělého trávníku nejlepší příležitostí, jak vylepšit svůj domov.
Využití a výhody umělé trávy
Jestliže majitel domu uvažuje o pořízení umělého trávníku na pozemek, jistě k tomu má důvod a ví, jaké výhody z toho plynou. Na zahradách se vždy najde místo, kam sluneční paprsky nedosáhnou a jedná e tedy o velmi chladné a vlhké místo. Takže umělý trávník je právě pro tyto případy velmi vhodným řešením. Okolí domu nebo chalupy tak vypadá určitě dokonale a elegantně. Umělý trávník se ale také hodí na různá sportoviště, tenisové kurty, fotbalová hřiště a dětská hřiště, kde si mohou děti hrát, aniž by došlo k náhodnému zranění. Navíc je realizace umělého trávníku nejlepší způsob, jak zajistit, aby děti měly bezpečný a trvanlivý prostor pro hraní. Lze také říci, že takový umělý trávník je velice odolný a to nejen vůči opotřebení, ale především vůči povětrnostním podmínkám. A v případě deště může být umělý trávník suchý během 20 minut.
Ovšem umělý trávník lze také dobře využít pro terasu, balkon, zkrátka všude tam, kde člověk chce mít stále zelenající trávu a přitom nemá tolik času se věnovat její údržbě. Další výhoda vyplývá právě časovou úsporou, protože se o umělý trávník nemusíme prakticky vůbec starat. Není potřeba jej zalévat, trápit se s plevelem a v případě, že je léto opravdu horké, trávník neztratí barvu a nesesychá. Umělé trávníkové krytiny mají velmi vysoké ukazatele odolnosti proti opotřebení a mrazuvzdornosti.
Pokládka umělého trávníku
K založení umělého trávníku je potřeba stabilní a rovný povrch. Velikost umělého trávníku se může lišit. Vegetace v plánované oblasti musí být odstraněna mechanicky nebo použitím různých herbicidů. Trávník lze pokládat na horní část sypké základny, což je vlastně vyrovnaná a zhutněná zemina, písek a na beton. Umělý trávník dokonale propuští vodu, proto by měl odvodňovací systém účinně vodu odvádět. Umělý trávník je k dostání v rolích a jeho pokládka je tak jednodušší.
Pokládka umělého trávníku je možná:
- Na zeminu
- Na beton
- Na asfalt
- Na dlažbu
Při instalaci sportovní umělé trávy je nutné ji doplnit speciální výplní. Plnivem jsou v tomto případě kaučukové granule nebo čištěný křemenný písek. Množství náplně závisí na typu umělého trávníku a výšce.
Kvalita a rozdíl mezi jednotlivými umělými trávníky
Asi málokdo ví, že umělý trávník má několik možností co se týká hustoty, ale také tvaru vlákna. Na trhu lze najít umělé trávníky s vysokým vláknem, jehož tvar může bý třeba oválný, ve tvaru písmene w, nebo písmene l, aj. Všechna vlákna jsou ovšem navržena tak, aby byla co nejvíce podobná přírodní trávě, byla pohodlná, příjemná na dotek a měla dlouhou životnost.