Fotovoltaický efekt: princip funkce a využití
Fotovoltaický efekt je fyziologický proces, kdy sluneční světlo je přeměněno na elektrickou energii. Je to výsledek kombinace dvou základních materiálů, fotovoltaického materiálu a polovodičového materiálu, obvykle křemíku. Fotovoltaický materiál absorbuje foton a vytváří fotony volného elektronu a díry. Ty se přesouvají v polovodičovém materiálu za využití elektrického pole vytvořeného průchodem světla a vytváří elektrický proud.
Tento efekt se nejčastěji využívá k výrobě fotovoltaických panelů a solárních baterií. Tato technologie slouží k výrobě zelené energie a ke snižování emisí oxidu uhličitého. Fotovoltaická energie se stává stále populárnější a je součástí mnoha moderních energetických systémů.
Fotovoltaický efekt: princip funkce a využití
Fotovoltaický efekt je jev, při kterém dochází k přeměně světelné energie na elektrickou energii pomocí fotovoltaických článků. Tyto články jsou složeny z polovodičů, které mohou být krystalické (například křemík) nebo amorfní (například tenké vrstvy křemíku na skleněné nebo kovové ploše).
Princip funkce fotovoltaického efektu spočívá v tom, že světelné záření (foton) zachycuje elektron v polovodiči, čímž dochází k uvolnění elektronů a děr. Tyto nosiče náboje jsou následně oddělovány elektrostatickým polem v fotovoltaickém článku a přesunuty na opačné strany polovodiče, čímž vzniká elektrický proud.
Fotovoltaický efekt najde své využití především v oblasti výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů jako jsou solární panely a solární elektrárny. Díky pokroku v technologiích se snížila cena výroby fotovoltaických článků a zároveň se zvýšila jejich efektivita.
Využití fotovoltaického efektu se neomezuje pouze na solární energetiku. Fotovoltaické články lze využít také na napájení elektronických zařízení jako jsou kalkulačky, hodinky a mobilní telefony.
V současné době existuje několik typů fotovoltaických článků používaných v průmyslu. Mezi ty nejčastěji používané patří monokrystalické, multikrystalické a tenkovrstvé fotovoltaické články. Každý typ má své výhody a nevýhody v oblasti výroby, výkonu a efektivity.
Fotovoltaický efekt je důležitým vynálezem, který umožňuje využití sluneční energie na produkci elektřiny. S rostoucím podílem obnovitelných zdrojů energie v energetice se poptávka po fotovoltaických článcích a solárních panelech zvyšuje.
BONUS: Pokud byste se chtěli dočíst více o fotovoltaických článcích, doporučuji tento článek od National Renewable Energy Laboratory.
Fotovoltaický efekt: princip funkce a využití
Princip funkce
Fotovoltaický efekt je jev, při kterém dochází k přeměně světelné energie na elektrickou energii pomocí fotovoltaických článků.
Využití
Fotovoltaický efekt najde své využití především v oblasti výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů jako jsou solární panely a solární elektrárny.
Typy fotovoltaických článků
V současné době existuje několik typů fotovoltaických článků používaných v průmyslu. Mezi ty nejčastěji používané patří monokrystalické, multikrystalické a tenkovrstvé fotovoltaické články.
National Renewable Energy Laboratory
Fotovoltaický efekt
Fotovoltaický efekt je jev, který poprvé objevil Antoine Becquerel v roce 1839. Spočívá v konverzi světelné energie na elektrickou energii pomocí fotoelektrického jevu v polovodičích. Tento efekt je využíván v solárních elektrárnách k výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.
Jak fotovoltaický efekt funguje
Fotovoltaický efekt využívá speciálních materiálů nazývaných polovodiče, které mají schopnost uvolňovat elektrony při působení světla.
Při vystavení polovodiče slunečnímu světlu dochází k uvolnění elektronů z atomů v polovodiči a vytvoření elektrického proudu v obvodu, který je připojen ke zdroji elektrické energie.
Čím více světla dopadá na polovodič, tím více se uvolňuje elektronů a tím vyšší elektrický proud je vytvořen.
Polovodiče, které se nejčastěji používají v solárních panelech, jsou křemík a amorfní silikon. Tyto materiály mají vynikající vlastnosti pro efektivní přeměnu světelné energie na elektrickou energii.
Výhody fotovoltaického efektu
Fotovoltaický efekt má mnoho výhod oproti klasickým zdrojům energie.
Jednou z hlavních výhod je, že je to zdroj obnovitelné energie, což znamená, že nevyčerpává přírodní zdroje a má minimální dopad na životní prostředí.
Další výhodou je, že solární panely mají dlouhou životnost a potřebují minimální údržbu.
Navíc, pokud máte solární panely na své domácnosti a vyrábíte více elektřiny, než spotřebujete, můžete tu nadbytečnou elektřinu prodat zpět do sítě a tím si vydělat.
Zdroj
Pro více informací o fotovoltaickém efektu a solární energii můžete navštívit web energy.gov.
Fotovoltaický efekt
Princip funkce
Fotovoltaický efekt spočívá v přeměně světelné energie na elektrickou energii. Tento proces se děje v tzv. fotovoltaických článcích, které jsou vyrobeny z polovodičových materiálů. Pokud na fotovoltaický článek dopadnou fotony (částice světla), tak se ve článku vytvoří elektrony a díry (rubové defekty), které se mohou pohybovat na protilehlé strany fotovoltaického článku a vytvářet tak elektrický průchod. Výsledkem je vznik stejnosměrného elektrického napětí na výstupech fotovoltaického článku.
Využití
Fotovoltaický efekt má široké využití v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Fotovoltaické články jsou například využívány k výrobě solárních panelů, které slouží k přímému zásobování elektrickou energií domácností nebo k nabíjení baterií. Fotovoltaické články jsou také součástí solárních dopravních značek a osvětlení na veřejných místech. Dalším využitím fotovoltaického efektu jsou například solární kalkulačky a hodinky.
Fotovoltaický efekt: princip funkce a využití
- Fotovoltaický efekt přeměňuje sluneční záření na elektrickou energii.
- Základem je speciální materiál, který obsahuje polovodiče.
- Polovodiče získají elektrony od slunečního záření a vytvoří tak elektrický proud.
- Nejvíce se využívá v solárních panelech k výrobě elektřiny.
- Další využití má v oblasti senzorů a měřicích přístrojů.