Dřevěné zárubně nahradily ocelové

Dřevěné zárubněV žádném rodinném domku, bytě, kanceláři ani v jiných budovách by neměly chybět dveře.

Ty od sebe oddělují jednotlivé místnosti, a díky nim je zabráněno přenosu hluku, prachových částic a dveře samozřejmě také slouží jako velmi dobrá tepelná izolace. Každý typ dveří je složen ze stejných základních částí, tedy ze zárubně, ze křídla, z prahu, těsnění a z kování. Prodávají se také dveře, které mají speciální funkce, a tak mohou být opatřeny dalšími speciálními částmi. Na výběr budete mít z mnoha typů dveří, které se od sebe odlišují funkcí, způsobem zavírání, počtem křídel nebo druhem výplně. Často nakupovanými druhy jsou například dveře kývavé, celoskleněné, posuvné či otočné. Jak již bylo zmíněno, dveře se skládají z několika částí, mezi které patří i zárubeň – veřej – futro.

Vzhledově se zárubeň podobá rámu upevněnému ve stěně. Dalo by se říct, že je zárubeň jakýmsi ohraničením otvoru, který vyplňují dveře. Zárubně jsou také nosnou konstrukcí dveří, protože jsou na nich umístěny panty, na kterých jsou dveře pověšené. K výrobě zárubní bývá používáno několik materiálů, nejčastěji ale dřevo, kámen nebo kov. Futra bývají složeny ze čtyř částí a každá nese odlišný název. Ty, které jsou umístěny svisle, se nazývají jako podvoje nebo ostění, ty, které jsou umístěny dole se nazývají jako práh, a ty nahoře jsou označovány jako nápraží.

Pokud máte ve vašem bytě starší kovové zárubně, a přáli byste si modernizaci, aniž byste nadělali hluk a museli jste bourat, bude pro vás ideálním řešením využití obložkové zárubně. Obložkové kovové zárubně bývají využívány zpravidla pro rekonstrukce v panelových domech. Použití a instalace obložkové zárubně je jednoduché, novým materiálem, kupříkladu dřevem, se obloží stará kovová zárubeň. 

Obložkové zárubně jsou výhodné v tom, že k modernizaci bytu dojde bez hlučných stavebních prací.