Ohřev vody: Vyplatí se vám plyn, nebo elektřina?

Bez teplé vody by to doma nešlo, nicméně ani ta není zadarmo. Možná jste to doposud netušili, ale na ohřev vody „padne“ zhruba čtvrtina z celkové spotřeby energie. Což je dost na to, abyste se zamysleli nad efektivním způsobem ohřevu. Chcete-li ušetřit, dejte na následující tipy, které jsme pro vás připravili s odborníky z řemeslnického cechu EKOMPLEX.

Obecně platí, že kdo ohřívá vodu elektřinou, zaplatí více než lidé, kteří využívají k ohřevu plyn. Vodaři z EKOMPLEXU však tvrdí, že porovnání ceny za kilowatthodinu není zcela objektivní. Důležitá jsou i jiná kritéria – vstupní náklady, údržba, uživatelský komfort a spolehlivost.

Ohřev vody plynem

Topíte-li doma plynem, pak není jediný důvod, abyste ho nepoužili i k ohřevu vody. Provoz plynového kotle je cenově dostupný a ekologický. Nejefektivnější jsou kondenzační kotle, které zpětně využívají odpadní teplo. Nevýhodou ohřevu vody plynem je nutnost vyšší počáteční investice v podobě nákladů za pořízení kotle, realizace plynových rozvodů a komínu. Plynaři Ostrava upozorňují na význam pravidelných revizí systému.

Ohřev vody elektřinou

Ačkoliv je plyn stále dostupnější, některé lokality ještě plynofikovány nebyly. Obyvatelům tak nezbývá, než vodu ohřívat jinak. Ani elektřina však nemusí rozpočet zatížit o moc více než plyn, protože se nabízí možnost využití výhodnější sazby. Budete-li vodu ohřívat v době tzv. nízkého tarifu, ušetříte nemalou částku.

Bojler není podmínkou

Vliv na náklady za ohřev vody nemá jen volba mezi plynem a elektřinou – měli byste se zamyslet také nad výběrem vhodného zařízení. Jako centrální zásobárna vody pro domácnost se jeví ideální bojler. Podmínkou spokojeného provozu je správné nadimenzování – dotázaný instalatér Ostrava uvedl, že průměrná spotřeba jednoho člověka je 50 litrů za den. Do míst, kde se voda využívá nárazově a příležitostně, se hodí spíše průtokové ohřívače.